עול דאע"ש הוסר מעל הכפר: "מרגישה חופשייה"

צעירה בת 19 שהכפר שבו התגוררה בצפון סוריה נפל לידי ארגון המדינה האסלאמית,נאלצה לעטות ניקאב מאז 2014. לאחר שחרור הכפר ע"י כוחות סורים ובינלאומיים, היא מצאה זמן לחגוג את חירותה. "הרגשתי חופשייה כשהורדתי את הרעלה", אמרה לאחר שהסירה אותו לראשונה מזה שנתיים

"הסרתי את הרעלה והרגשתי חופשיה" (רויטרס)

כשהכפר של סואד חמידי בת ה-19 בצפון סוריה שוחרר משליטתו הצבאית של דאע"ש, זכתה הצעירה בחירות מחודשת. בריאיון שהעניקה לסוכנות הידיעות רויטרס סיפרה חמידי על תחושת השחרור האישי שלה: "הסרתי את הניקאב שכיסה את פני מאז 2014, בניגוד למה שאני מאמינה בו. כשעשיתי זאת, חשתי שאני מתעמרת באלו ששלטו בי בשבי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

במהלך השבועיים האחרונים תקפו כוחות של צבא סוריה הדמוקרטית את אזור העיר מנג'יב. הצלחתם המשולבת בסיוע אווירי של הקואליציה הבינלאומית בהובלת ארצות הברית שחררה את האזור הממוקם ליד הגבול עם טורקיה מידי דאע"ש.

חמדי, שהתגוררה במקור בעיירה הסמוכה אם-אדסה, גילתה בוקר אחד שהכוחות האלו שמתנגדים לדאע"ש השיגו שליטה על הכפר ממנו באה. "ראינו את חיילי צבא סוריה הדמוקרטית נלחמים מאחורי בתינו וחשבנו שהם שייכים בכלל לדאע"ש, שעדיין שלטו בכפר".

סואעד חמידי שוחררה משבי דאעש (רויטרס)

"ברחנו מתוך חשש שישתמשו בנו כמגן אנושי בעת ההפצצות", המשיכה חמידי לפרט כיצד הרגישה הצפייה בשדה הקרב הבלתי מתוכנן מקרוב. היא מספרה שמשפחתה חזרה לכפר רק לאחר שהתבהר כי הכוחות המתנגדים לדאע"ש גרמו לנסיגתם מהאזור. עד לשחרור הכפר, השליטו אנשי דאע"ש משטר נוקשה שכלל קוד לבוש שמרני וקפדני.

"הם היו מענישים את מי שלא נשמע לחוקים שלהם, ולעתים הכריחו אותם להישאר בתוך קברים במשך ימים", מספרת חמידי. "מאז שכוחות צבא סוריה הדמוקרטית נטלו את השליטה על הכפר, זכינו בחיים חדשים", היא אומרת.

למרות זאת, בשיחה שהתקיימה בביתה הודתה חמידי כי היא עדיין חוששת משובם של לוחמי דאע"ש לכפר. "אני רוצה למחוק את דאע"ש מזיכרונותיי. אני מקווה שכל אזור בו הם שולטים ישוחרר". לצד החששות, היא בוחרת לשדר מסר אופטימי: "אנשים שישתחררו מהם יוכלו לחיות חיים חופשיים כמו שאנחנו חיים כיום".