הרשות מגנה: להפחית את האלימות

בצעד חריג פרסמה הרשות הפלסטינית הודעת גינוי לפיגוע בת"א: "השגת שלום צודק ויצירת אווירה חיובית הם שיתרמו להסרת והפחתת הגורמים למתיחות ולאלימות". מנגד, בחמאס ממשיכים עם ההסתה וקוראים לפיגועים נוספים: "תגובה טבעית של אינדיבידואלים לאלימות ישראל "

חגיגות בבית לחם הלילה (טוויטר)

באיחור של מספר שעות ולאחר שבחמאס ובפתח הצדיקו את הפיגוע הרצחני אמש (רביעי) בשרונה בת"א, פרסמה הרשות הפלסטינית הודעת גינוי לירי. "הרשות מגנה אלימות נגד אזרחים מכל צד - לא משנה מה הסיבות לכך", נכתב בהודעה רשמית של הרשות בשמו של יו"ר הרשות אבו-מאזן. "השגת שלום צודק ויצירת אווירה חיובית הם שיתרמו להסרתם והפחתתם של הגורמים למתיחות ולאלימות באזור. השגת השלום מחייבת את כולם לחדול ממעשים שעשויים להגביר את הצטברות המתח ולהוביל לאלימות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

הפיגוע בתל אביב אמנם לא מוזכר באופן ישיר בהודעה, אך בכל זאת מדובר בתגובה ישירה של הרשות לפיגוע הקשה בו נרצחו ארבעה בני אדם ונפצעו שישה נוספים. הפעם האחרונה שבה פרסמה הרשות הפלסטינית הודעת גינוי הייתה אחרי פיגוע הצתת קבר יוסף בשכם בחודש אוקטובר האחרון.

אבו מאזן - מגנה את האלימות (רויטרס)

באירופה לא הסתפקו בגינוי החלקי: 21 מחברי פרלמנט האיחוד האירופי דרשו מעבאס לגנות את המעשה "באופן מיידי ושאינו משתמע לשתי פנים". חברי הפרלמנט הפנו את קריאתם גם לשרת החוץ של האיחוד פדריקה מוגריני: "אנו מגנים בכל תוקף את המתקפה הברברית הזו. יש להוקיע את הצהרתו של ארגון שחרור פלסטין אשר כינה את הפיגוע 'תגובה טבעית' ובכך ממשיך להסית לאלימות".

הודעת הרשות מגיעה לאחר שבתקשורת הערבית התרכזו מאז אמש בעיקר בחגיגות בעזה בעקבות הפיגוע. "הפיגוע בתל אביב היה תגובה טבעית של אינדיבידואלים לאלימות שישראל מפגינה", מסרה תנועת הפתח מוקדם יותר היום.

"ישראל חייבת להבין את השלכות של האלימות המתמדת שהיא מפגינה, מדיניות הריסת הבתים ופינוי בכוח של פלסטינים, הפשיטות של מתנחלים למקדש אל עקצא והרג פלסטינים במעברי הגבול", אמר מוניר אל ג'ארוב - האחראי על התקשורת בתנועת הפתח. עוד טען ג'ארוב כי שסירובה של ישראל להשתתף במו"מ בינלאומי בנוגע להתנחלויות הופך את המציאות בשטחים לבלתי נסבלת. "זו תגובה טבעית", הוא אמר.

זירת הפיגוע אמש

סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" דיווחה שבתנועת החמאס טוענים שהפיגוע בתל אביב הוא "ההפתעה" הראשונה ברמדאן ל"אויב". דובר החמאס חוסאם בדראן בירך את המפגעים ואמר כי העובדה שהשניים חדרו לשטח ישראל מהגדה המערבית, מוכיחה את הכישלון של ישראל לבלום את ההתנגדות הפלסטינית ולעצור את התעוררותה של אינתיפאדה נוספת.

קריקטורה שמשבחת ביצוע פיגועים ברמדאן

בחזית הפלסטינית העממית אמרו שזו תגובה למינוי של ליברמן לשר הביטחון. הכותרות בתקשורת הפלסטינית ובזו העולמית בערבית מדגישים בעיקר את התגובה הישראלית לפיגוע - האיסור על 83 אלף מתפללים להגיע לתפילות הרמדאן באל אקצא.

במקביל פרסם הבוקר ערוץ הטלוויזיה של ארגון חמאס בעזה סרטון הסתה חדש בו קוראים פעיליו להמשיך בפיגועים נגד יהודים. "כאשר בעל הזכות פותח באינתיפאדה, פורצת אש מאדמתו", נכתב בסרטון, בו נראה פעיל חמאס עם רובה בידיו ואש בוערת לצדו. "כדורי הרובה שלו מזמרים במטחי אש, וכל ירייה וצעד סוללים את הדרך לשחרור", הודגש בנוסף בסרטון.