עירק: נמלטו מאימת קרבות וטבעו למוות בנהר הפרת

רבבות אזרחים נצורים בפלוג'ה מאז החלה המתקפה של צבא עירק על כוחות דאע"ש בעיר. האזרחים שבכל זאת מצליחים לצאת מהעיר נתקלים בדרך בצלפים של דאע"ש ונאלצים לחצות באמצעים דלים את נהר הפרת. על פי נתונים שונים, בשבועיים האחרונים טבעו למוות 18 בני אדם שחצו את הנהר, מתוכם 7 ילדים

הלחימה העזה בין צבא עירק לבין חמושי דאע"ש בעיר פלוג'ה בעירק נמשכת כבר כשבועיים. בתווך נמצאת האוכלוסייה האזרחית - רבבות בני אדם שמנסים להימלט מהעיר ולתפוס מחסה. נתונים שמפרסם ארגון זכויות אדם נורבגי ממחישים כמה גדולה המצוקה בעיר: רק בימים האחרונים טבעו למוות 18 בני אדם בזמן שחצו את נהר הפרת בניסיון לברוח מאימת הקרב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

"החשש הגדול ביותר שלנו הולך ומתאמת לנגד עינינו", אומר נאסר מופלחי, מנכ"ל השלוחה העירקית של ארגון זכויות האדם. "אזרחים חפים מפשע הופכים למטרות בדרכם אל מקום מבטחים". על פי הנתונים שפורסמו, 7 מבין 18 האנשים שטבעו למוות הם ילדים.

"זה הדבר הנורא ביותר שיכול לקרות לגברים, נשים וילדים שנאלצו לעזוב הכל כדי להציל את חייהם", הוסיף מופלחי. על פי הדיווחים שמגיעים מפלוג'ה, אנשי דאע"ש יורים באזרחים שנמלטים מהעיר - לכן אין פלא שמאות משפחות הגיעו לגדת נהר הפרת ורבות מהן חוצות את הנהר בסירות קטנות וצפופות מדי.

"ראיתי במו עיניי את המשפחה שלי נעלמת מתחת למים", סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס אבו טבאראק - שאשתו, בנו ובתו טבעו למוות בנהר. "לא היה מקום עבורי על הסירה אז חיכיתי עם הבת שנייה שלי לסירה הבאה", הסביר כיצד חייו ניצלו.

הלחימה העזה בפלוג'ה (רויטרס)

סוכנות הפליטים של האו"ם מעריכה שכ-50 אלף אזרחים עדיין נצורים בפלוג'ה, מתוכם כ-20 אלף ילדים. מאז החלה המתקפה העירקית על העיר הצליחו כ-12 אלף אזרחים לעזוב, ומתוכם חצו כאלף משפחות את נהר הפרת.