נשיא מצרים א-סיסי: "שלום עם הפלסטינים – נס לאזור"

בנאום יוצא דופן התייחס נשיא מצרים א-סיסי לקשר עם ישראל ואמר כי "השלום בין המדינות מחזיק כבר 40 שנה, זה לא שלום קר". הנשיא המצרי גם קרא להקמת מדינה פלסטינית ופנה לישראלים: "יש הזדמנות, הנושא חשוב"

מסר של שלום ואחווה מנשיא מצרים: בנאום יוצא דופן שנשא היום (שלישי) הנשיא המצרי עבד אל-פתח א-סיסי, בו התייחס לקשרים של מדינתו עם ישראל, בחר א-סיסי לבטא מסר של תקווה ואופטימיות, והביע ביקורת על מי שסבור כי הסכם השלום בין המדינות הוא "שלום קר". א-סיסי הבהיר בנאומו כי על רקע המצב המידרדר במזרח התיכון, שלום עם הפלסטינים יהיה בגדר "נס לאזור".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הנשיא המצרי התייחס לישראל ולפלסטינים לנצל את ההתפתחויות האחרונות באזור וקרא לצדדים לאמץ את התיווך של מצרים וארה"ב במו"מ. "מהניסיון שלי כאיש שלחם ב-1967 וב-1973, אני אומר לכל מי שמאזין - אף אחד לא יודע כמה השנאה הייתה גדולה אז, לפני השלום", סיפר א-סיסי. "אני נפגש עם מנהיגים רבים וגם עם מנהיגי היהודים בגולה, ותמיד אני אומר להם שהצעד שעשינו לפני 40 שנה (השלום עם ישראל) נכתב בהיסטוריה כדף חדש שהביא אור בין העמים".

"אף אחד לא ידע שיהיה שלום אמיתי ויציב בין ישראל למצרים שיחזיק מעמד עד עכשיו", הדגיש הנשיא המצרי, "עם הזמן ראינו שזה עובד. יגידו אנשים (היהודים שנפגש איתם) שהשלום הזה לא חם, אבל אני עונה לכם: 'תקשיבו לי, השלום יהיה יותר חם אם נוכל לפתור את הבעיה של אחינו הפלסטינים'".

"מדינה לפלסטינים וביטחון לישראל - ותהיה כאן תקווה"

לדבריו, "אם ניתן תקווה לפלסטינים מדינה וערבויות לביטחון לשתי המדינות (פלסטין וישראל), אנחנו המצרים מוכנים לסייע בביטחון. כך נעבור את התקופה הקשה וננצח את הייאוש. אם נעשה מאמץ אמיתי שייתן תקווה לפלסטינים וביטחון לישראלים, נכתוב עוד דף חדש, עוד יותר ממה שהיה בין מצרים לישראל".

א-סיסי ואבו מאזן. ארכיון (חדשות 2)


בסיום דבריו בחר א-סיסי לפנות לישראלים ששומעים את נאומו: "לכם המנהיגים הישראליים אני אומר: יש הזדמנות. אני אומר לכם שיש הזדמנות אמיתית. אני מקווה שההנהגה הישראלית והמפלגות הישראליות יסכימו ביחד שזה הנושא החשוב".