"עד מחר נחשוף את הגורם לחיסול"

בטקס הלווייתו של ה"מוח" של חיזבאללה, מוסטפא בדר א-דין, שחוסל בסוריה, הבטיח סגן מזכ"ל חיזבאללה כי עד מחר בבוקר יפרסם הארגון מה הוביל לחיסולו ומי אחראי לכך. "אנחנו זקוקים לעוד זמן קצר כדי להשלים את החקירה", אמר סגן מזכ"ל הארגון

בדר א-דין, ארכיון (רויטרס)

סגן מזכ"ל חיזבאללה, נעים קאסם, השתתף היום בהלווייתו של הבכיר בארגון, מוסטפא בדר א-דין שחוסל בסוריה, ובנאום ההספד שנשא אמר כי במהלך היממה הקרובה יחשוף הארגון את הגורם לחיסול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"עד מחר בבוקר נפרסם את הסיבה שהובילה למותו של בדר א-דין ואת הצד שביצע את הפעולה", אמר קאסם בטקס ההלוויה. "אנחנו זקוקים לעוד זמן קצר כדי להשלים את החקירה".

קאסם הוסיף וציין כי "ישראל והארגונים האסלאמיים הקיצוניים כבר קיבלו מכות כואבות מידי מוסטפא בדר א-דין". בדר א-דין היה אחד המפקדים הבכירים ביותר של חיזבאללה, והוא נחשב ל"מוח" מאחורי פיגועי הארגון.

רכש לעצמו שלל אויבים. א-דין בצעירותו (רויטרס)

"א-דין הוא אחד מאלו שהתקיימו בחשכה"

א-דין רכש לעצמו אויבים רבים עם השנים - ואולי זו הסיבה שבחיזבאללה לא ממהרים להפנות אצבע מאשימה לעבר ישראל. הוא היה איש רב תפקידים בחיזבאללה והיה פעיל בו מאז היווסדו. מאז חוסל מורנייה ב-2008 נכנס א-דין לנעליו והיה אחראי על המערך הצבאי כולו. על פי דיווחים זרים, ייתכן ובאותו היום היה זה בכלל א-דין שהיה יעד החיסול, אך עזב את המקום ברגע האחרון וניצל.

לא-דין מיוחסים ביצועים של פיגועים ברחבי העולם, ומעל הכל אחריות לחיסולו של ראש ממשלת לבנון רפיק אל-חרירי ב-2005, בשל כך היה מבוקש. א-דין היה האחראי מעל לכל אחד אחר לחיסולו של חרירי - והעניין אף הוכח משפטית. על כן, היה מבוקש בערכאה בינלאומית. הבכיר שחוסל נמלט ממעצר אמריקני בשנות ה-80 והיה אחראי לפיגועים שנגעו במישרין ובעקיפין למעורבות אמריקנית באזור.

א-דין עם מזכ"ל חיזבאללה הקודם מוסווי


כמו כן נידון א-דין למוות בכווית בשל מעורבותו בהפצצות במדינה ב-1983, אך הוא נמלט מהכלא לאחר פלישת עירק לכווית ב-1990. על פי גורמים בכירים, אחת הסיבות שהצליח א-דין לפעול בכזו חופשיות, היא שישנם מעט מאוד רישומים של שמו וזהותו בלבנון.

"הוא מעולם לא הוציא תעודת זהות, מעולם לא הנפיק רשיון נהיגה, לא רשום על שמו אף נכס ואין שום רישום שלו נכנס או יוצא מלבנון", הסביר הגורם. "מסתמן שהוא רוח רפאים שלא ניתנת לאיתור או זיהוי הנעה בלבנון מבלי להשאיר תביעת רגל".

"לחיזבאללה מנהיגים רבים, חלקם בולטים וידועים לציבור, וחלקם פחות ידועים ומוכרים", הסביר גורם אחר. "עולמו של א-דין הוא אחד מאלו שהתקיימו בחשכה".

חוסל ב-2008. עימאד מורנייה (חדשות 2)

"מנהיג ג'יהאד גדול"

הודעת ארגון חיזבאללה הגיעה הבוקר לאחר דיווחים שנפוצו ברשת "אל-מיאדין" וברשת "אל-ערבייה", לפיהן חיל האוויר הישראלי תקף לכאורה בסיס צבאי של ארגון חיזבאללה, סמוך לדמשק, במהלכו חוסל הבכיר. "המידע שנאסף בחקירה ראשונית מלמד כי פיצוץ עז אירע באחד ממרכזינו סמוך לשדה התעופה הבינלאומי של דמשק" נמסר בהודעת חיזבאללה. "כתוצאה מהפיצוץ נהרג המפקד מוסטפא בדר א-דין ונפצעו מספר בני אדם".

"א-דין היה מנהיג ג'יהאד דגול שלקח חלק במרבית פעולות ההתנגדות מאז שנת 1982", נכתב בהודעה הרשמית. "החקירה מתמקדת בקביעת הגורם לפיצוץ - האם מדובר בהפצצה מהאוויר, טיל או פגז, נמסור את תוצאות החקירה בהקדם".