המוח של חיזבאללה - והיורש: מיהו מוסטפא בדר א-דין שחוסל בסוריה?

מוסטפא בדר א-דין, בכיר חיזבאללה שהלילה נודע על חיסולו סמוך לדמשק, היה אחד ממפקדי הארגון הבכירים ביותר. א-דין שהיה איש רב תפקידים בחיזבאללה והיה מבוקש ברחבי העולם משל מעורבותו במספר פיגועים, רכש לעצמו עם השנים אויבים רבים ואולי בשל כך בחיזבאללה לא ממהרים להאשים את ישראל בחיסולו

רכש לעצמו שלל אויבים. א-דין בצעירותו (רויטרס)

ה"מוח" מאחורי פיגועי חיזבאללה: מיהו מוסטפא בדר א-דין, בכיר ארגון הטרור שהלילה (שישי) נודע על חיסולו בתקיפה אווירית סמוך לדמשק? עת יצאה פעולת ההתנקשות המסתורית בחייו לדרכה, נראה כי שוב נגדע ראשו של מפקד הארגון - שמונה שנים מאז חוסל מנהיג הזרוע הצבאית, עימאד מורנייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

א-דין רכש לעצמו אויבים רבים עם השנים - ואולי זו הסיבה שבחיזבאללה לא ממהרים להפנות אצבע מאשימה לעבר ישראל. הוא היה איש רב תפקידים בחיזבאללה והיה פעיל בו מאז היווסדו. מאז חוסל מורנייה ב-2008 נכנס א-דין לנעליו והיה אחראי על המערך הצבאי כולו. על פי דיווחים זרים, ייתכן ובאותו היום היה זה בכלל א-דין שהיה יעד החיסול, אך עזב את המקום ברגע האחרון וניצל.

האחראי לרצח ראש ממשלת לבנון לשעבר חרירי (רויטרס)

לא-דין מיוחסים ביצועים של פיגועים ברחבי העולם, ומעל הכל אחריות לחיסולו של ראש ממשלת לבנון רפיק אל-חרירי ב-2005, בשל כך היה מבוקש. א-דין היה האחראי מעל לכל אחד אחר לחיסולו של חרירי - והעניין אף הוכח משפטית. על כן, היה מבוקש בערכאה בינלאומית. הבכיר שחוסל נמלט ממעצר אמריקני בשנות ה-80 והיה אחראי לפיגועים שנגעו במישרין ובעקיפין למעורבות אמריקנית באזור.

כמו כן נידון א-דין למוות בכווית בשל מעורבותו בהפצצות במדינה ב-1983, אך הוא נמלט מהכלא לאחר פלישת עירק לכווית ב-1990. על פי גורמים בכירים, אחת הסיבות שהצליח א-דין לפעול בכזו חופשיות, היא שישנם מעט מאוד רישומים של שמו וזהותו בלבנון.

"הוא מעולם לא הוציא תעודת זהות, מעולם לא הנפיק רשיון נהיגה, לא רשום על שמו אף נכס ואין שום רישום שלו נכנס או יוצא מלבנון", הסביר הגורם. "מסתמן שהוא רוח רפאים שלא ניתנת לאיתור או זיהוי הנעה בלבנון מבלי להשאיר תביעת רגל".

א-דין עם מזכ"ל חיזבאללה הקודם מוסווי


"לחיזבאללה מנהיגים רבים, חלקם בולטים וידועים לציבור, וחלקם פחות ידועים ומוכרים", הסביר גורם אחר. "עולמו של א-דין הוא אחד מאלו שהתקיימו בחשכה".

"מנהיג ג'יהאד גדול"

הודעת ארגון חיזבאללה הגיעה הבוקר לאחר דיווחים שנפוצו ברשת "אל-מיאדין" וברשת "אל-ערבייה", לפיהן חיל האוויר הישראלי תקף לכאורה בסיס צבאי של ארגון חיזבאללה, סמוך לדמשק, במהלכו חוסל הבכיר. "המידע שנאסף בחקירה ראשונית מלמד כי פיצוץ עז אירע באחד ממרכזינו סמוך לשדה התעופה הבינלאומי של דמשק" נמסר בהודעת חיזבאללה. "כתוצאה מהפיצוץ נהרג המפקד מוסטפא בדר א-דין ונפצעו מספר בני אדם".

חוסל ב-2008. עימאד מורנייה (חדשות 2)

"א-דין היה מנהיג ג'יהאד דגול שלקח חלק במרבית פעולות ההתנגדות מאז שנת 1982", נכתב בהודעה הרשמית. "החקירה מתמקדת בקביעת הגורם לפיצוץ - האם מדובר בהפצצה מהאוויר, טיל או פגז, נמסור את תוצאות החקירה בהקדם".