בכיר חיזבאללה חוסל בתקיפה סמוך לדמשק

כלי תקשורת ערביים דיווחו הבוקר על חיסולו של המפקד הצבאי של חיזבאללה, מוסטפא בדר א-דין, בתקיפה אווירית סמוך לבירת סוריה. ארגון הטרור מסר הודעה רשמית על מותו של הבכיר, אך לא מיהר להטיל את האשמה על ישראל. בצה"ל סירבו להגיב

חוסל סמוך לדמשק. א-דין (רויטרס)

היורש חוסל: ארגון חיזבאללה הודיע הלילה (שישי) כי מוסטפה בדר א-דין, אחד ממפקדי הארגון הבכירים ביותר ומי שירש את עימאד מורנייה בתפקידו, חוסל מוקדם יותר השבוע סמוך לדמשק שבסוריה. בתקשורת הערבית דיווחו כי מאחורי החיסול בו נהרגו מספר קצינים אירניים נוספים, עומד חיל האוויר הישראלי, אך בחיזבאללה, עם זאת, לא מפנים אצבע מאשימה לכיוון ישראל. מצה"ל נמסר בתגובה כי הם אינם מגיבים לדיווחים זרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווחים שנפוצו ברשת "אל-מיאדין" וברשת "אל-ערבייה", בפעולה הותקף בסיס צבאי של ארגון חיזבאללה, סמוך לדמשק. "המידע שנאסף בחקירה ראשונית מלמד כי פיצוץ עז אירע באחד ממרכזינו סמוך לשדה התעופה הבינלאומי של דמשק" נמסר בהודעת חיזבאללה. "כתוצאה מהפיצוץ נהרג המפקד מוסטפא בדר א-דין ונפצעו מספר בני אדם".

חשוד במעורבות בחיסול אל-חרירי. א-דין


"א-דין היה מנהיג ג'יהאד דגול שלקח חלק במרבית פעולות ההתנגדות מאז שנת 1982", נכתב בהודעה הרשמית. "החקירה מתמקדת בקביעת הגורם לפיצוץ - האם מדובר בהפצצה מהאוויר, טיל או פגז, נמסור את תוצאות החקירה בהקדם".

מאז חיסולו של עימאד מורנייה ב-2008 שימש גיסו באדר א-דין כמפקד הזרוע הצבאית של ארגון הטרור וכיועצו של מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה. א-דין היה איש רב תפקידים בארגון חיזבאללה והיה פעיל בו מאז היווסדו. ב-8 השנים האחרונות נכנס לנעליו של מורנייה והיה אחראי על המערך הצבאי כולו. כמו כן מיוחסים לא-דין ביצועים של פיגועים רבים ברחבי העולם, ומעל הכל אחריות לחיסולו של ראש ממשלת לבנון לשעבר רפיק אל-חרירי ובשל כך היה מבוקש בערכאה בינלאומית. כמו כן נידון א-דין למוות בכווית בשל מעורבותו בהפצצות במדינה ב-1983, אך הוא נמלט מהכלא לאחר פלישת עירק לכווית ב-1990.

ירש את מקומו של מורנייה שחוסל ב-2008


לפני כיומיים דיווחו כלי תקשורת ערבים כי שיירת נשק של חיזבאללה הותקפה מהאוויר. על פי דיווחים, מערכות מכ"מ ומערכות נגד מטוסים הושמדו. עד כה לא נמסר על הרוגים או נפגעים בתקיפה, וגורמים רשמיים בישראל סירבו להתייחס לפרטים בעוד הארגון השיעי, מהיר להכחיש.

הדיווח, שטרם זכה לאישור, פורסם לראשונה בסוכנות הידיעות של האופוזיציה הסורית "Step" וכן באחת מתחנות האופוזיציה. על פי המידע הראשוני, מדובר בשיירת נשק שנסעה באזור אנג'אר בגבול סוריה-לבנון, בדרכה לידי חיזבאללה. "חיל האוויר הישראלי ביצע לפנות ערב מספר תקיפות נגד מוצבים של חיזבאללה סמוך לגבול סוריה-לבנון", נכתב באתרי האופוזיציה. "על פי דיווחים מהשטח התקיפה אירעה במהלך יציאת שיירה של חיזבאללה מהאזור, ככל הנראה לעבר לבנון".