דיווח: צבא אסד שיתף פעולה עם דאע"ש

מסמכים שהגיעו לידי רשת סקיי ניוז הבריטית חושפים כי משטר אסד וארגון הטרור הקיצוני קיימו בשנים האחרונות שורה של הסכמים, ובראשם תיאום הכיבוש מחדש של העיר העתיקה תדמור. עוד חושפים המסמכים כי דאע"ש והממשל בסוריה מקיימים עסקות סחר: נפט בתמורה לדשן וחומרים כימיים

כוחות דאע"ש בתדמור

אויבים מרים? אנשי דאע"ש ומשטר אסד מנהלים כבר שנים שיתוף פעולה והגיעו להסכמות ולעסקאות שונות בשדה הקרב ומחוצה לו - כך מדווחת הלילה (שני) רשת סקיי ניוז הבריטית. הדיווח מתבסס על מסמכים סודיים של דאע"ש שהגיעו לידיהם. אחד מאותם שיתופי פעולה נוגע לכיבוש מחדש של העיר תדמור מידי אנשי דאע"ש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, זמן קצר לפני שצבא סוריה כבש מחדש את תדמור, אחרי חודשים של שליטת אנשי המדינה האסלאמית, נשלח ללוחמי דאע"ש בעיר העתיקה מסמך ממטה הארגון: "עליכם להסיג את כל הארטילריה הכבדה מתוך ומסביבת העיר תדמור לא-ראקה".

המסמכים שהגיעו לידי סקיי ניוז הם עותקים של פקודות והוראות שנכתבו בכתב יד ונשלחו ממטה דאע"ש בא-ראקה. בסקיי ניוז מבהירים כי לא ניתן לקבוע בוודאות שהמסמכים אותנטיים, אך מדגישים כי כל ההדלפות הקודמות שהגיעו מאותו מקור התבררו והוכחו כנכונות.

צבא סוריה לאחר הכיבוש מחדש של תדמור (רויטרס)

הסכם סחר: נפט תמורת דשן

רשת סקיי ניוז אומרת כי בשנה וחצי האחרונות שמרה על קשר עם קבוצה של צבא סוריה החופשית שהייתה מוצבת במקור בעיר א-ראקה, ומוצבת כעת מעבר לגבול, בטורקיה. הקבוצה הזאת מפעילה רשת להברחת עריקים מדאע"ש.

כשאחד מאותם עריקים נשאל האם דאע"ש תיאמה את תנועת הכוחות ואת עזיבת האזורים שבהם שלטה עם צבא סוריה, ואפילו עם חיל האוויר הרוסי, הוא ענה בפשטות: "בוודאי". על פי הדיווח, שיתופי הפעולה הללו נמשכים כבר שנים והם כוללים הסכמות על פינוי אזורים שונים, כמו גם הסכמי סחר - נפט תמורת דשן וחומרים כימיים שונים.

עוד עולה מהדיווח כי בדאע"ש החלו לאמן לוחמים זרים לתקוף מטרות מערביות זמן רב הרבה יותר משחשבו תחילה. המידע הזה מאושש ומגביר את החשש במערב מפני רשת של תאי דאע"ש רדומים שפזורה ברחבי אירופה ומתכננת מתקפות טרור נוספות דוגמות הפיגועים בפריז ובבריסל.