ישראל עודכנה במגעי מצרים-סעודיה

הממלכה הסעודית ומצרים הגיעו להסכם לפיו שני איים במצרי טיראן יועברו לשליטת סעודיה, בצעד אליו נטען כי ישראל התנגדה בעבר, מכיוון שהוא מפר כביכול את הסכמי השלום. בממלכה הצהירו עם זאת כי יכבדו את ההסכמים הקיימים

ההסכמים יישמרו? (רויטרס)

האם ישתנו ההסכמים בין מצרים לישראל? בצעד שנועד לחיזוק היחסים הכלכליים והמדיניים בין מצרים לסעודיה, שתי המדינות הגיעו להסכמות בנוגע לבניית גשר המחבר בין חצי האי ערב לסיני, צעד אליו נטען כי ישראל התנגדה בעבר. בפועל החליט הקבינט המצרי להעביר לשליטת סעודיה שני איים במיצרי טיראן. במצרים עדכנו את ישראל במהלך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעבר טענו בישראל כי גשר שכזה עלול להציב איום אסטרטגי ולהוות סיכון עבור הנמלים בישראל. הניסיונות ליישם את התכנית בין שתי המדינות החלו כבר בשנת 2005, תחת שלטון חוסני מובארק במצרים.

שני האיים המדוברים, טיראן וסנאפיר, הועברו לשליטת מצרים בשנת 1950, מחשש שישראל עלולה להשתלט עליהם. במשך שנים נחשבו שני האיים לאדמות מצריות ולכן ההחלטה על העברתם לסעודיה נתקלה במחאה במדינה.

לאור הדאגה בישראל בעקבות המהלך, הבהירו בסעודיה כי יכבדו את כל ההסכמים עם ישראל בנוגע לשני האיים, שבעקבותיהם אף הוצב בהם כוח אמריקני כחלק מכוח בינלאומי שתפקידו לשמור על השקט ועל המעבר החופשי במצרים.