אסון בחצר האחורית של העולם: עדות מצולמת ממלחמת האזרחים בתימן

לא רק סוריה: גם תימן מצויה יותר מחמש שנים במלחמת אזרחים שגורמת לחוסר יציבות במדינה. בשנה האחרונה הובילה סעודיה קואליציה לבלימת התקדמות המורדים החות'ים ובני בריתם, אלא שנראה שהסבל של האזרחים רק הולך וגובר - והם אלה שמשלמים את מחיר הקרבות. עדות על החיים במדינה שהפכה לשדה קרב

מבט למלחמת האזרחים בתימן, החצר האחורית של העולם: כבר חמש שנים שמתנהלת במדינה המדברית מלחמת אזרחים, במסגרתה נאבקים המורדים החות'ים בשלטונות. קואליציה בראשותה של סעודיה אף פתחה במבצע לשחרור המדינה מהמורדים הנתמכים על ידי אירן - אלא שההתערבות של המעצמות מובילה, בינתיים, להחרפת המשבר ההומניטרי במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

מצבם של האזרחים הולך ומחמיר, ועל כך מעיד לרג'את מדהוק, מארגון יוניס"ף, ארגון האו"ם למען ילדים שפועל בתימן, בעדות מצולמת מתוך המדינה שהפכה בשנים האחרונות לשדה קרב ולאזור של חוסר יציבות, עוני וחוסר ודאות לגבי העתיד לבוא. "הקונפליקט החריף בשנה האחרונה, זו שנה של טראומה עבור הילדים של תימן", הוא מספר, "יותר ממאה ילדים מתים או נפצעים בכל יום מאז החרפת העימותים".

רק החודש קבע האו"ם ש-2.3 מיליון בני אדם איבדו את בתיהם בשנה האחרונה. 13 מיליון בני אדם, מחצית מהאוכלוסייה, סובלים ממחסור במזון. מדהוק, שמכיר את הפנים של האסון, אומר כי "הילדים האלה מתמודדים עם טראומה. הם חיים בפחד, הם לא בטוחים מה יקרה ולא יודעים אם הם יחיו מחר". בשנה האחרונה נהרגו 6,200 בני אדם ו-30 אלף נפצעו בקרבות ובהפגזות במדינה.

"עשרת אלפים ילדים מתו ממחלות, אין איך לספק מזון לאזרחים"

"אלפי ילדים לא יכולים ללכת לבתי הספר שנסגרו, נהרסו או נכבשו על ידי ארגונים שונים שפועלים בתימן במסגרת המלחמה הזו", הוא אומר, "חודשים רבים שאין חשמל באזורים נרחבים בתימן, יש ערימות של זבל והביוב זורם ברחובות". לדבריו, גם בתי החולים לא מתפקדים: "ילדים שהיה ניתן להציל ממחלות כמו שלשול או שפעת מתו. עשרת אלפים ילדים מתו ממחלות כאלה בשנה האחרונה בגלל שמערכות הבריאות קרסו". עוד הוא מספר כי העימותים בין המורדים החות'ים לכוחות הקואליציה משביתים את הנמלים של תימן ומונעים אספקת מזון לאזרחים.

הילדים בתימן רק רוצים לחיות (רויטרס)

"לפני חודש הייתי בעיר שחוותה לחימה אין סופית, יש שם הרבה מאוד אנשים שנותרו ללא בית ,נדהמתי שהגעתי לבית ספר שמארח עקורים", הוא מתאר בכאב. "הגעתי לכיתה ופגשתי שם אישה שיש לה 13 ילדים. במשך 7 החודשים האחרונים היא חיה בכיתה הזו לבד עם עוד ארבע משפחות. אני הפסקתי לספור אחרי שהגעתי ל-30 אנשים שחיים ומצטופפים בכיתה. ילדים שוכבים על הרצפה, אנשים מצטופפים בפינות . חיים שלמים תקועים בפינה, אין להם עתיד. הם אמנם שמחו שהצליחו לברוח מהקרבות, אבל אין להם מושג מה יקרה מחר".

נמלטו מהקרבות, אבל חיים בתנאים קשים (רויטרס)

"הילדים לא מקבלים חינוך, בעלה של האישה שפגשתי לא מוצא עבודה והם אוכלים שאריות. התנאים הסניטריים נוראיים, השירותים מטונפים, יש צואה על הקרקע וילדים מסתובבים שם". ארגון הבריאות העולמי טען כי חייהם של יותר מ-21 מיליון תימנים תלויים היום בסיוע בינלאומי. מדהוק אומר  כי הוא רואה תקווה בעיניים של הילדים - אבל גם פחד, וכי הוא מקווה שהמשבר הנורא יסתיים בקרוב - והם יוכלו לשוב לבתיהם.