דיווח בארה"ב: חיזבאללה הקים בסיס טילים בשטח סוריה

מכון המחקר האמריקני "סטארטפור" חושף כי בעיירה קוסייר שעל גבול סוריה הקים ארגון הטרור הלבנוני בסיס צבאי ענק. הבסיס מכיל עמדות תצפית, מנהרות המגשרות בין המדינות ומחסן נשק המכיל מצבור של טילים, ביניהם גם טילים בליסטיים תוצרת אירן המכסים את כל שטח ישראל

מגדיל את האחיזה בסוריה. חיזבאללה (רויטרס)

ארגון הטרור חיזבאללה הקים בסיס לאחסון טילים המכיל גם מנהרות המובילות לתוך שטח לבנון, בעיירה קוסייר שבשטח סוריה - כך דיווח אמש (חמישי) מכון המחקר האמריקני "סטארטפור". ממידע שנאסף על ידי המכון ממקורות דיפלומטיים וממקורבים לארגון הטרור, עולה כי חיזבאללה מתכנן לבסס את אחיזתו בשטח סוריה על ידי הקמת בסיסים צבאיים נוספים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בצילומי הלוויין שמפרסם המכון נראה כי הארגון, שכבש את העיירה ביוני 2013 במהלך מלחמת האזרחים בסוריה, שיטח את האזור הסמוך לבסיס והקים עמדות תצפית הגנתיות המשקיפות על כל הגבול שבין לבנון וסוריה באזור קוסייר.

על פי המכון, הקמת הבסיס הינו חלק מהאסטרטגיה העתידית של חיזבאללה במדינה המפורקת. הבסיס ישחק תפקיד משמעותי בהגנה על ארגון הטרור, ועל לבנון כולה, מפני האיומים הוא עשוי להתמודד אם נשיא סוריה, בשאר אל אסד, יודח. לצד עמדות התשקיף, חפר חיזבאללה רשת מנהרות המקשרות בין הבסיס ללבנון.

סניף ראשון מני רבים

כאמור, הניסיונות של חיזבאללה להרחיב ולבצר את שליטתה בסוריה רק יגדלו בעתיד, מאחר והארגון השיעי מכיר בכך שמלחמת האזרחים בסוריה היא הזדמנות להקים עמדה חזקה סמוך לגבול המדינה עם לבנון. על פי מקור המקורב לארגון, הבסיס בקוסייר לא ישמש רק לתצפית ושמירה על הגבול, כי אם גם כבסיס לאחסון טילים.

ארגון הטרור השיעי מתכוון לאגור נשק ארטילרי, כגון קטיושות ומרגמות ובכוונתו להעביר לבסיס 60 טנקים מדגם T-72 שברשותו. כמו כן הוקמו בבסיס לא פחות מארבעה מפעלים לייצור תחמושת.

הבסיס משמש כמחסן לנשק אירני (צילום מסך)

אתר "סטראטפור" מעדכן כי בעתיד מתכנן חיזבאללה לקיים נוכחות קבועה של כ-3,000 לוחמים בסוריה, כך שככל הנראה, הבסיס בקוסייר הוא רק סניף ראשון מני רבים שיוקמו במדינה. במקביל, הבסיסים יספקו פתח למעורבות אירנית ולנוכחות צבאית בסוריה. לדברי מקור מדיני אירני, קצינים בכירים ממשמרות המהפכה כבר ביקרו בבסיס בקוסייר.

למרות שצילומי לווין לא אישרו זאת, המקורות שהתראיינו לאתר טוענים כי הפטרון האירני כבר דאג להעביר לארגונו של חסן נסראללה סוגים שונים של טילים בליסטיים איראניים, בהם שבאב-1, שיהאב -2 ופאתח 110, טילים שיכולים להגיע לכל נקודה בישראל.