זה מה שנשאר: ממדי ההרס בתדמור

צבא אסד השלים את כיבוש אתר המורשת העולמי תדמור שבלב המדבר הסורי ואפשר לארכיאולוגים להגיע לעיר בשיירות כשבלבם חשש כבד ממה שימצאו. "אנו רוצים להגיד לחברי ארגוני הטרור בכל העולם שלא משנה מה תעשו, לא תצליחו למחוק את ההיסטוריה, אי אפשר למחוק מהאדמה את ההיסטוריה שלנו" אמר ראש המשרד הארכיאולוגי במשטר אסד

סוכנות הידיעות רויטרס מפרסמת הבוקר תמונות ראשונות מהאוויר של העיר העתיקה תדמור (פלמירה) אחרי סילוק אנשי דאע"ש על ידי כוחות סורים מנאמניו של הנשיא אסד. התמונות הקשות מצגיות את ההרס שהותירו אחריהם אנשי ארגון הטרור במקום, אבל מהן משאירות גם מעט מקום לאופטימיות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הסרטון של אתר המורשת העולמי שידוע בשם "גאוות המדבר" אחרי 10 חודשים שבהם ארגון דאע"ש שלט במקום, חושף כי כמה מאוצרות הארכיאולוגיים של העיר נהרסו כליל ובהם מקדש בל וקשת הניצחון המוכרת. חלק מהפסלים וחלקי המבנים בחלק המוזיאון שבאתר נפלו ונהרסו, אבל האמפיתאטרון הרומי - עדיין עומד וקיים.

מעמון עבדל-קארים ממשרד הארכיאולוגיה הסורי שנמצא בדרכו לאתר אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית: "אנו מצפים לגרוע ביותר, אבל מהסרטון נראה שלא הייתה פגיעה בקו הרקיע ושהאתר במצב טוב יחסית". במהלך הימים הקרובים יגיעו עוד ארכיאולוגים לעמוד את הנזק המדוייק במקום ולהתחיל במלאכת השיקום.

"אנו רוצים להגיד לטרור בכל העולם, לא משנה מה תעשו, לא תצליחו למחוק את ההיסטוריה" אמר עבדל-קרים. "אי אפשר למחוק מהאדמה את ההיסטוריה שלנו". בזמן שהחוקרים והארכיאולוגים עושים דרכם כיוון העיר, אנשי צבא אסד ממשיכים להסתובב בתוךכה מחשש שבחלק מהאתר עדיין חבויים מטעני חבלה של דאע"ש.