האם טורקיה קונה נפט מדאע"ש?

צוות צילום רוסי שפעל בצפון סוריה גילה מסמכים המעידים לטענתו על קשרי מסחר בין אנקרה לארגון הטרור, כך חשפה סוכנות הידיעות הרוסית RT. בין המסמכים דרכונים של פעילי דאע"ש שנושאים חותמת טורקית ונתונים על מכירת נפט שהגיעו מעדויות של חיילים שנפלו בשבי

ארכיון (רויטרס)

על רקע המתיחות בין רוסיה לטורקיה, מפרסמת הבוקר (חמישי) לראשונה סוכנות הידיעות הרוסית RT מסמכים המוכיחים לטענתה כי הממשל באנקרה ניהל יחסי מסחר עם ארגון דאע"ש. טורקיה הכחישה פעמים רבות בעבר כל קשר לארגון הפועל בסוריה, אך המסמכים שהתגלו על ידי הכורדים בעיר שנכבשה מידי דאע"ש מעלים שאלות לגבי מערכת היחסים בין אנקרה לארגון הטרור.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

המסמכים התגלו לראשונה כשצוות צילום של סוכנות הידיעות הרוסית שצילם בצפון סוריה, נחשף למידע שנמצא על ידי הכורדים בעיר אל-שדאדי שנכבשה על ידם. לאחר שחרור העיר, נמצאו המסמכים שככל הנראה הושארו מאחור על ידי פעילי ארגון הטרור שנמלטו. המסמכים מציגים טבלאות מסודרות של הכנסות דאע"ש ממכירת הנפט שבידם, לצד תיעוד מדוקדק של כל משלוח שהגיע ויצא. כך למשל מתועד במסמך משלוח ב-11 בינואר 2016, במסגרתו מכר הארגון 1,925 חביות נפט ושלשל לכיסו כמעט 40 אלף דולרים.

על פי סוכנות הידיעות, במהלך הצילומים הגיעה לידם עדות של חייל טורקי שנפל בעבר בשבי הכורדי וסיפר כי דאע"ש אכן מוכרים נפט לטורקיה. "בעדותו סיפר החייל כי היה לו קל כל כך לחצות את הגבול בין טורקיה לסוריה ולהצטרף לדאע"ש, משום שטורקיה הרוויחה מכך גם כן", סיפר חבר בצוות הצילום. "כשנשאל מה היא מרוויחה, הוא ענה ' דברים כמו נפט'".

עדות של פעיל דאע"ש אחר שנשבה מעלה כי אין כל ביקורת גבולות בצד הסורי של הגבול עם טורקיה ועל כן פשוט לעבור. בנוסף חושפת הסוכנות מספר גדול של דרכונים שנלקחו על ידי הכורדים מגופותיהם של פעילי דאע"ש, ועל מרביתם חותמת הגבול של טורקיה, דבר שלטענתם מצביע על כך שנכנסו לסוריה דרך טורקיה.

לצד הפרסומים על יחסי מסחר, טוענת הסוכנות הרוסית כי טורקיה משתפת פעולה עם דאע"ש כדי להפיל את ממשל אסד. הסוכנות חושפת כי בין המסמכים שהותירו מאחור פעילי הארגון, נמצאו מסמכי תעמולה הקוראים להפיל את אסד, ונושאים עליהם חותמת של בית דפוס באיסטנבול. "אם טורקיה הייתה מפסיקה את הקשר עם דאע"ש, הארגון לא היה יכול להמשיך להתקיים", טוען חבר הצוות שמאחורי הפרסומים.