ילדי דאע"ש: "רוצחים טובים יותר"

דוח של מכון מחקר בריטי מתריע מהשימוש הגובר של הארגון הרצחני בילדים קטנים. משטיפת המוח בבתיה"ס דרך מחנות האימונים בהם לומדים בני 10-15 לירות ולהילחם - כך מנצלים את הילדים והופכים אותם ללוחמי ג'יהאד

"הילדים נחשבים לרוצחים יותר טובים מהמבוגרים": מחקר חדש ומדאיג שעוסק בילדי דאע"ש חושף כיצד מגייס ארגון הטרור הרצחני קטינים – והופך אותם למכונות מלחמה והרג. על פי הדוח, שפרסם ארגון מחקר בריטי, הסכנה הנשקפת מילדי הטרור רק תתגבר בעתיד הקרוב – מכיוון שיש כ-31 אלף נשים הרות בתוך ה"ח'ליפות" של המדינה האסלאמית. רק בשבוע שעבר נחשף סיפורה של "ג'יין הג'יהאדיסטית" - ילדה משורות הארגון שרצחה לפחות חמש נשים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

בדוח של קבוצת המחקר Quilliam נטען כי בחצי השנה האחרונה פרסם דאע"ש סרטונים של לפחות 12 הוצאות להורג שביצעו ילדים, ובמקרה נוסף קטין השתתף בהוצאה פומבית להורג. בפרסומים נוספים של הארגון נראים ילדים רבים משתתפים בפעולות אלימות או נחשפים אליהן. לפי החוקרים, בסרטונים רבים שמגיעים מעירק הוצגו ילדים כמחבלים מתאבדים.

"קבוצות קיצוניות רבות השפיעו על האופן בו דאע"ש משתמש בלוחמים ילדים", הסבירו החוקרים. "ניתן למצוא אלמנטים דומים לאלו של גרמניה הנאצית בחינוך(אינדוקטרינציה) הילדים בבתי הספר ובמחנות האימונים של המדינה האסלאמית". כמו כן נטען בדוח כי חטיפות הילדים למטרות לחימה מבוצעות גם באפריקה וככל הנראה היוו השראה לארגון הרצחני. גם השפעת משטר הבעת' בעירק ניכרת בפעולות המדינה האסלאמית.

 לקריאת הדוח המלא לחצו כאן

כך מאמן הארגון את הדור הבא של הלוחמים (אלג'זירה)

"הילדים הופכים לאטומים וחסרי רגישות לאלימות"

בחצי השנה האחרונה תיעדו החוקרים לפחות 254 מקרים בהם ילדים הופיעו בסרטוני תעמולה של ארגון הטרור. בחלקם הוצגו גם ילדות השייכות לארגון ומכונות "פנינות הח'ליפות": פניהן מכוסות והם מחונכות לדאוג לבעלים ולהישאר בתחומי הבית.

לדברי החוקרים, הארגון הרצחני שובה ילדים רבים וכופה עליהם להצטרף ללחימה – בעוד על ילדים אחרים מופעל לחץ פסיכולוגי וחברתי. לפיכך, הדגישו בקבוצת המחקר, "קטינים רבים מצטרפים לארגון מתוך פחד". לאחר מכן עוברים אותם ילדים הקצנה וחינוך לפעולות ג'יהאד.

השימוש ההולך וגובר בילדים למטרות פעולות הטרור של דאע"ש נובע גם מהתפיסה לפיה הילדים הם טרוריסטים טובים יותר מהמבוגרים: "הדור החדש של הלוחמים רואה בילדים כלוחמים קטלניים וטובים יותר". החוקרים מצביעים על התפשטות אפשרית של פעולות ג'יהאד בהשתתפות ילדים שהיגרו לשטחי המדינה האסלאמית בשנים האחרונות.

במקרים רבים לא מדובר בילדים ש"הומרו" לערכי אסלאם קיצוני בבגרותם: הילדים עוברים "שטיפת מוח" ומחונכים לעמדות קיצוניות כבר מלידה ומגיל צעיר, ולמערכת החינוך של "המדינה האסלאמית" יש חלק חשוב בכך. עוד הוסיפו החוקרים כי המחנכים מונעים מהילדים לצייר וללמוד פילוסופיה, ומתמקדים בלימוד ושינון הקוראן לצד הנחיות מפורשות לג'יהאד.

עוברים מחנות אימונים מפרכים

לא רק ילדים רוצחים: גם מרגלים ומטיפים

הערכים שמנחילים לילדי הטרור בבתי הספר מועצמים במחנות אימונים, בהם ילדים בני 10 ו-15 לומדים לפי חוקי השריעה ונחשפים לאלימות כה רבה עד שהם הופכים ל"חסרי רגישות ואטומים" מולה. כמו כן לוחמי הארגון מלמדים את הילדים מיומנויות שונות על מנת שיוכלו להצטרף לג'יהאד: משימוש ברובים ועד לחימה פיזית בקרב ישיר. במקרים רבים שתועדו המורים הכו את התלמידים על מנת לחשל אותם.

בנוסף להכשרה של אותם ילדים כלוחמים, הדוח חושף כי במספר מקרים הילדים הופכים למרגלים אחר קבוצות אחרות הפועלות בסוריה ובעירק. כמו כן, כחלק מהחינוך הדתי לג'יהאד, חלק מהקטינים הופכים למטיפים פומביים.

"החשיפה הממושכת של הילדים לאלימות, ופיתוח חוסר הרגישות למעשי זוועה, משפיע על שלומם הפיזי והפסיכולוגי", הזהירו החוקרים. "בטווח הארוך, ילדים אלו יסבלו באופן בלתי נמנע מטראומה משמעותית".

הדוח המלא עוסק גם בקשיי ההתאקלמות של הילדים שנמלטו מאימת דאע"ש וניסו לחזור לשגרה: החינוך האלים לו זכו דורש טיפול מיוחד, במסגרתו יעברו הילדים "דה-רדיקליזציה" וחינוך ערכי מחודש. התנאים הפסיכולוגיים הקשים רק מחמירים כמובן עבור הילדים שאיבדו את משפחתם בלחימה או נאלצו להימלט לבדם: עבור אלו מציעים החוקרים רשת תמיכה, שבמרכזה משפחות אומנה.