חשש בעירק: נד מים ענק יציף שני מיליון בני אדם

לקראת עונת הפשרת השלגים, מזהירים בארה"ב מאסון גדול שעלול לקרות בצפון עירק: אם סכר נהר החידקל שקיים במקום לא יהיה חזק דיו לעצור את מי השלגים שהופשרו, ייווצר נד מים בגובה של 15 מטרים שעלול לשטוף את כל עמק החידקל - מצפון עירק בואכה בגדד - ולהציף כשני מיליון איש

סכר החידקל. יחזיק מעמד? (רויטרס)

תרחיש אימים מעורר פאניקה של ממש מבגדד ועד וושינגטון: לקראת עונת האביב והפשרת השלגים באזור סכר נהר החידקל הסמוך לעיר מוסול שבצפון עירק, קיים חשש שהסכר שאינו מתוחזק כהלכה, יקרוס מעוצמת המים הרבים וזרמי המים האדירים - מה שיוביל לאסון גדול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

בארה"ב מזהירים שאם הסכר לא יהיה חזק דיו לעצור את מי השלגים שהופשרו מאזור הרי כורדיסטן, עירק וטורקיה, ייווצר נד מים בגובה של 15 מטרים שעלול לשטוף את כל עמק החידקל - מצפון עירק בואכה בגדד - ומדובר באזור בו מתגוררים כשני מיליון איש.

נד המים הזה אמור להתרומם תוך שעתיים-שלוש, ובחלון הזמן הזה, רבים יוכלו לעזוב את בתיהם אבל ההערכות הן שבכל זאת, יהיו באזור קורבנות רבים כתוצאה מהשיטפון שייצר.

לאחרונה נשכרה חברה איטלקית בעלות של כחצי מיליארד דולר, על מנת שתחל בעבודות התחזוקה שנזנחו בין היתר עקב השתלטות ארגון המדינה האסלאמית על האזור והלוחמה בו, ובעירק וגם במערב מקווים שהעבודות יובילו לעצירת זרם המים הכבד הצפוי.