ילדים מספרים על זוועות המלחמה בסוריה

הסרט "ילדים פליטים" שישודר בערוץ 8 ביום ראשון הבא, מציב במרכזו את עדויות הילדים שנמלטו מאימת המלחמה. הם מעלים זיכרונות כואבים, מדברים על הקשיים ולא מוותרים על החלום לעתיד אחר לגמרי

הילדים שנמלטו מהבית, בתקווה לחיים חדשים: החודש ימלאו 5 שנים לפרוץ מלחמת האזרחים העקובה מדם בסוריה, ממנה נמלטו מיליונים למדינות שכנות - יותר ממחציתם הם ילדים שחוו את הזועות ואת חוסר הביטחון הקיומי בגלות. בסרט"ילדים פליטים", שצולם בסוריה, לבנון, שוויץ ובריטניה וישודר ביום ראשון הבא (13 במרס) בערוץ 8, מתואר סיפור הפליטים הסוריים מנקודת מבטם של הילדים ומובאות בו העדויות הקשות שלהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הסרט כולו מורכב מעדויות ומסיפורי הילדים עצמם, תוך צלילה אל הזיכרונות הכואבים. האתגרים רבים ועדיין כמו ילדים - הם מטפחים תקוות וחלומות על עתיד אחר לחלוטין.

ערסל הלבנונית, על גבול סוריה, היא אחת הערים שהפכו למחנה פליטים. נורדין, ילד שמתגורר במחנה, הוא יליד העיר חומס שנפגע בהפגזות ומאז, הוא מגמגם. "אין שם לחם, אין כלום", הוא סיפר ושחזר את האירוע בו נפצע: "המטוסים הגיעו ופשוט התחילו לירות".

חשבנו שנצליח להדיח את אסד בשירים וריקודי (באדיבות ערוץ 8, הוט)

על המלחמה הנמשכת אמר נורדין: "בהתחלה חשבנו שנצליח להדיח את אסד בשירים וריקודים, אבל לא הצלחנו ואז התחילו לירות טילים זה על זה ואנחנו הילדים נפגענו".

מוסטפא ועבדול סתאר הם אחים שאוהבים לשחק משחקי מלחמה. "הנשיא שלנו הוא הכי טוב בעולם", אומר מוסטפא. עבדול מוציא לו לשון ואז מוסטפא מכה אותו. "תכה אותי בשביל משהו אחר?", שואל עבדול. "זה לא סתם משהו, כל המדינה שלו... הייתי יורה בך", אומר מוסטפא.

ראש סוכנות האו"ם לענייני ילדים (UNICEF) אנת'וני לייק, ניצל את הפסקת האש החלקית שהושגה השבוע בסוריה וערך ביקור במחנות הפליטים במדינה וגם באלה שבלבנון. בעקבות הביקור קרא לייק להעניק לארגוני הסיוע גישה חופשית ומיידית כדי לסייע למיליוני הילדים שנמצאים במצוקה שמתוארת בסרט.