הפסקת אש? "מטוסים תקפו ליד דמשק"

למרות ההכרזה על הפוגה בלחימה בסוריה המורדים מדווחים שאסד ממשיך בתקיפותיו ובניסיונות השתלטות על שטחים חדשים. ארגוני זכויות אדם דיווחו כי לראשונה מאז החלה הפסקת האש הפגיזו מטוסי קרב מטרות באזור הבירה

תקיפות ראשונות ליד דמשק, ארכיון (רויטרס)

כשבוע אחרי ההכרזה על הפסקת אש, אין שקט בסוריה: המורדים מדווחים היום (שישי) כי כוחות אסד ממשיכים להתקדם ולנסות לכבוש שטחים וכבר הצליחו להשתלט על מספר אזורים מחדש מאז החלה ההפוגה בקרבות. במקביל, מדווחים ארגוני זכויות אדם כי לראשונה מאז החלה הפסקת האש תקפו היום מטוסי קרב מטרות באזור דמשק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווחים מסוריה, מטוסים של צבא אסד הפגיזו מטרות בעיר דומא, המרוחקת רק שישה קילומטרים מהבירה - תקיפה ראשונה שמתבצעת מהאוויר כל כך קרוב לדמשק מאז הסכימו הצדדים לנצור את האש.

"ישנן הרבה הפרות של הממשל על ידי שימוש בנשק, כיבוש שטחים חדשים והשתלטות על אזורים חשובים מבחינה אסטרטגית", מסר גורם בכיר בארגון צבא האיסלאם לסוכנות הידיעות רויטרס. הוא התייחס גם להעברת הסיוע ההומניטרי לאזורים שבשליטת האופוזיציה ואמר כי "הכמות אינה מכסה אפילו 10% ממה שאנו צריכים, מרבית האזורים לא קיבלו סיוע כלל".

"ממלאים את החלק שלנו", אסד (רויטרס)

ביום שלישי העניק נשיא סוריה בשאר אסד ריאיון לרשת הטלוויזיה הגרמנית ARD בו קרא לארגוני המורדים במדינה להניח את נשקם בתמורה לחנינה. "אנחנו ממלאים את החלק שלנו כדי שכל הדבר הזה יקרה", טען אסד, שהוסיף כי תושבי סוריה סובלים מאסון הומניטרי והבטיח: "נחזור לחיים אזרחיים רגילים".

בקטע מהריאיון שהוצג בסוכנות הידיעות הסורית הרשמית אסד נשמע תוקפני יותר. "המחבלים הפרו את הפסקת האש מהשעה הראשונה ואילו אנחנו נצרנו את הנשק כדי לתת להפסקת האש הזדמנות", הוא ציין. "אבל בכל זאת, יש גבול להבלגה, זה תלוי בצד השני".