הפסקת אש? מטוסים רוסיים תוקפים מטרות בסוריה

מטוסי קרב הפרו הבוקר את ההפוגה שנמשכה ביממה האחרונה. התושבים מקווים שהפסקת האש לא תסתיים בכך וכי המעצמות ימנפו את השקט היחסי לסיכוי ראשון להשגת שלום ושקט אחרי חמש שנות לחימה. נתניהו בירך על הפסקת האש: "כל הסדר בסוריה חייב לכלול את הפסקת התוקפנות האירנית"

הסורים מקווים שהפסקת האש תחזיק מעמד (רויטרס)

הפסקת אש? בשטח ההפצצות נמשכות: מטוסי קרב רוסיים הפציצו היום (ראשון) יעדים בשש ערים בצפון סוריה, סמוך לעיר חאלב, זאת למרות הפסקת האש שנכנסה לתקופה בסוף השבוע - כך מדווחים ארגוני משקיפים ואנשי אופוזיציה סורים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווחים, חזרה רוסיה לפעול כנגד מי שהיא מגדירה "ארגוני טרור", בהם ארגונים שמוגדרים בחלקם כארגוני אופוזיציה מתונים שלעתים אף נתמכים על ידי ארה"ב. הרוסים המשיכו להפציץ גם מטרות של ג'בהאת אל נוסרה ודאע"ש, שלא כלולים בהסכם הפסקת האש.

הפסקת האש עליה הסכימו רוסיה וארה"ב החלה ביום שבת בחצות - ולמרבה ההפתעה, היא נשמרה ברוב האזורים ברחבי סוריה, מלבד כמה אירועים נקודתיים שהתחוללו. בעקבות בשקט היחסי שנשמר במדינה, אמר שליח האו"ם כי זו ההזדמנות הטובה ביותר להשגת שלום בסוריה אחרי 5 שנות לוחמה עקובות מדם.

גם בישראל עוקבים: "הפסקת האש חשובה"

הן בוושינגטון והן במוסקבה הביעו שביעות רצון מהשמירה על הפסקת האש בסוריה: "האו"ם, ארה"ב ורוסיה מעריכים בחיוב את השעות הראשונות של הפסקת מעשי העוינות", נכתב בהודעה של הפורום הבינלאומי שדן בהפסקת האש בסוריה.

תושבי סוריה מקווים הבוקר שגם ההפצצות של המטוסים הרוסים הן נקודתיות ולא מהוות את תחילתו של גל לחימה נוסף. עד היום נהרגו לפחות 270 אלף בני אדם במלחמת האזרחים בסוריה - וכמחצית מתושבי המדינה הפכו פליטים.

שרי החוץ של ארה"ב ורוסיה, קרי ולברוב (רויטרס)

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר למצב בסוריה ואמר בפתח ישיבת הממשלה: "אנחנו מברכים על המאמצים להשגת הפסקת אש יציבה, ארוכת טווח וממשית בסוריה. כל דבר שיעצור את הקטל הנורא שם הוא חשוב, בראש ובראשונה מבחינה אנושית, אבל באותה עת חשוב שיהיה ברור: כל הסדר בסוריה חייב לכלול את הפסקת התוקפנות האירנית כלפי ישראל משטח סוריה. לא נסכים לאספקת נשק מתקדם לחיזבאללה מסוריה ולבנון. לא נסכים ליצירת חזית טרור שנייה בגולן. אלה היו הקווים האדומים שהצבנו והם נשארו הקווים האדומים של מדינת ישראל".