אבו מאזן: נחקור את מות המבוקש שמת בבולגריה

ברשות הפלסטינית מסרבים לקבל את הקביעה לפיה לא נמצאו סימני אלימות על גופתו של נאיף חסן עומר זאייד, וכי המחבל נפל אל מותו. בכיר ברשות: "הוא שאהיד, לא נשקוט עד שתתגלה האמת". המשפחה האשימה: המוסד חיסל

חוסל? עומר זאייד

תעלומת המחבל הפלסטיני שנמצא מת בבולגריה מסתעפת: משפחתו של נאיף חסן עומר זאייד, הפלסטיני שהיה מבוקש על ידי ישראל ונמצא מוטל ללא רוח חיים בשגרירות הפלסטינית בסופיה, קיבלה שיחת תנחומים מיו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. על פי הדיווחים בכלי התקשורת, אבו מאזן כינה את זאייד - שרצח ב-1986 את תלמיד הישיבה אליהו עמדי - "לוחם חופש".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עוד דווח כי מנהיג הרשות הפלסטינית גינה את המוות, הביע תנחומים בפני משפחתו של המחבל והבטיח להם לחקור "באופן שקוף" את נסיבות המוות וללוות את החקירה הבולגרית - ממנה עולה, לפי שעה, כי זאייד לא הותקף לפני מותו.

בכיר נוסף מטעם הרשות אמר כי מותו של זאייד הוא "אבידה גדולה": לדברי הגורם, המוות הוא "חלק מההיסטוריה של המאבק של עמנו, מדובר בשאהיד נוסף ולנשיא הרשות יש עניין רב בהשלמת החקירה כדי לחשוף את כל הפרטים. לא נשקוט עד שנגלה את האמת".

בסוף השבוע הודיעו הרשויות בבולגריה כי לא נמצאו סימני אלימות או מאבק על גופתו של המחבל - ומשפחתו מאשימה את הרשות הפלסטינית ב"הפקרתו". חקירת המוות המסתורי של זאייד, שככל הנראה נפל מגובה רב, נמשכת - והרשויות החלו לנתח את צילומי האבטחה מהאזור. עם זאת, התובע המקומי אינו פוסל אפשרות של נפילה - מקרית או מכוונת - מגובה.

בארגון החזית העממית אליו השתייך המחבל מיהרו להאשים את ישראל ולאיים בתגובה, אך משפחתו של זאייד טענה בשיחה עם סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" כי השגרירות הפלסטינית התרשלה בהגנה עליו.

גורם בשגרירות הפלסטינית סיפר כי לא נמצאו סימנים לדקירה או לירי על גופו של זאייד, שנמצא מוטל על המדרכה בשעות הבוקר. לדבריו, המבוקש - שישראל ביקשה לאחרונה את הסגרתו - עדיין נשם, אך מת בדרכו לבית החולים. בשגרירות הסבירו כי זאייד התגורר במקום מאז חודש דצמבר, וטענו כי לא היו לו עימותים עם אנשי השגרירות - בניגוד לדברי משפחתו.

המחבל שחוסל השתייך לחזית העממית

אחמד אל-נאיף, אחיו של המחבל, אמר כי בעיני המשפחה "הרשות הפלסטינית אחראית להתנקשות, הם לא הגנו עליו". לדברי קרובי המשפחה, זאייד אוים באופן ישיר על ידי מספר אנשים בשגרירות - ובראשם השגריר, שביקש ממנו לעזוב את המתחם מספר פעמים. "המוסד איים עליו, והם לא עשו כלום", הוסיף. לדבריו, בני המשפחה גילו כי האירוע החל כאשר "אנשים פשטו על חדרו וניסו לעצור אותו - הוא ברח לגג ומשם הם השליכו אותו למותו. זה כנראה המוסד".

זאייד נשפט למאסר עולם בישראל לאחר שנחשד ברצח של עמדי בעיר העתיקה בירושלים בנובמבר 1986. הוא הצליח להימלט מריצוי העונש הכבד שנגזר עליו - ולאחר שלפני כחודשיים דרשה ישראל את הסגרתו, הוא נמצא הבוקר מת באופן מסתורי בשטח השגרירות הפלסטינית בסופיה.

הפיגוע בו נרצח עמדי אירע ברובע המוסלמי ב-15 בנובמבר 1986. עמדי, בן 21 במותו, היה תלמיד ישיבת "שובו בנים". שלושת הדוקרים, בהם עומר זאייד, נעצרו סמוך לאירוע ונידונו למאסר עולם.

מהמשטרה נמסר אז כי מדובר בשלושה תושבי ג'נין בני ‎20-22, שטענו שהשתייכו ל"חזית העממית לשחרור פלסטין". הרוצחים הוסיפו בחקירתם שביצעו את הרצח על דעת עצמם, לפני שקיבלו הוראה ממפקדיהם.

בריאיון לרשת "אל מיאדין" הלבנונית, הזהיר אתמול בכיר החזית העמית ג'מיל מזהר כי ארגונו ינקום בישראל, שלטענתו, עומדת מאחורי חיסולו. "ישראל עומדת מאחורי הפשע שבוצע בבולגריה - והמעשה הזה לא יעבור ללא תגובה", איים והוסיף כי "גם השלטונות בבולגריה אחראיים כיוון שאפשרו לרצח הזה להתרחש".