הפסקת האש בסוריה החלה - והופרה חלקית

לאחר חמש שנים עקובות מדם, נכנסה לתוקפה הפסקת האש בין הצדדים הלוחמים בסוריה. מועצת הביטחון של האו"ם קראה לכל הצדדים לעמוד בהסכם הפסקת האש ולא להפר אותו. שעות לאחר ההכרזה - טענות הדדיות להפרת ההסכם

אחרי 5 שנות לחימה, הפסקת אש (רויטרס)

הפסקת האש בין הצדדים הלוחמים בסוריה נכנסה לתוקפה בלילה שבין שישי לשבת בחצות - והופרה: מדיווחים ראשונים בסוריה עולה כי חילופי האש והקרבות נמשכו באזור דמשק ודרעא', דקות לאחר כניסת הפסקת האש לתוקף - אך הרוחות שם נרגעו במהרה. לפחות שני בני אדם נהרגו בפיצוץ מכונית תופת בחמה, שעות ספורות לאחר תחילת הפסקת האש, וארגון מורדים טוען כי צבא אסד תקף ארבע שעות לאחר כניסת הפסקת האש לתוקפה.

לעדכונים נוספים ולהעברת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי ההסכם, האש אמורה להינצר בכל החזיתות למעט המלחמה בארגון דאע"ש ובג'הבת א-נוסרה ברחבי המדינה. מועצת הביטחון של האו"ם דרשה אמש פה אחד מכל הפלגים במלחמת האזרחים בסוריה להיענות לתנאי ההסכם בין ארה"ב לרוסיה ולכבד את הפסקת האש. כמו כן נקראו הממשלה והאופוזיציה בסוריה לחדש את שיחות השלום.‎

ההסכם שמשאיר את שני ארגוני הטרור, המדינה האסלאמית והזרוע של אל קאעידה הפועלת בסוריה כמטרות לתקיפות המערב, מעורר ביקורת מגורמי ביטחון במערב. חלקם הטוענים כי ייתכן ורוסיה לא תעשה הבדלה בין ארגוני המורדים לארגוני הטרור.

למרות הביקורת והפחד בקרב ארגוני המורדים, ערוץ הטלוויזיה המזוהה איתם אישר השבוע כי הם קיבלו את ההסכם. בדיווח הודגש כי הארגונים הסכימו לקבל את ההצעה, בתנאי שהפסקת האש תהיה בחסות ובגיבוי מלא של המעצמות.

הלחימה בין גורמי האופוזיציה לבין שלטונו של אסד בסוריה נמשכת מאז חודש מארס 2011. על פי חלק מההערכות, כחצי מיליון בני אדם נהרגו ומיליונים הפכו לפליטים במהלך הלחימה אליה הצטרפו גם ארגוני טרור שונים כדאע"ש ואל קאעידה.