דוח: 11% מאוכלוסיית סוריה נפגעה במלחמת האזרחים

נתונים שפרסם המרכז הסורי לחקר מדיניות חושפים את המחיר הכבד של מלחמת האזרחים העקובה מדם שמתנהלת בסוריה כבר 5 שנים: כמעט חצי מיליון בני אדם נהרגו, מתוכם כ-70 אלף בשל מחסור במזון ובתרופות. עוד 1.9 מיליון נפצעו. מהדוח עולה כי בחמש השנים האחרונות צנחה תוחלת החיים במדינה דרמטית

(רויטרס)

יותר מעשירית מאוכלוסיית סוריה נהרגו או נפצעו מאז פרוץ מלחמת האזרחים במדינה לפני חמש שנים - כך עולה מדוח של המרכז הסורי לחקר מדיניות. מהדוח עולה כי מספר ההרוגים בחמש השנים האחרונות מתקרב לחצי מיליון ועוד כ-1.9 מיליון בני אדם נפגעו - נתון גבוה בהרבה מזה שהציג האו"ם (250 אלף) לפני 18 חודשים - נקודת הזמן שבה הפסיקו בארגון לאסוף את הנתונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עוד עולה מהדוח כי תוחלת החיים הממוצעת בסוריה צנחה מ-70 בשנת 2010 ל-55.4 בשנת 2015. 400 אלף בני אדם מתו כתוצאה מהלחימה באופן ישיר ועוד כ-70 אלף מתו בשל ליקויים בתשתיות ומחסור במזון ובתרופות.

הנזק הכלכלי שהסבה מלחמת האזרחים לשוק המקומי נאמד בכ-255 מיליארד דולר. על פי הדוח, מרבית ההון, התשתיות והמוסדות הלאומיים "הושמדו כמעט כליל בעקבות התוצאות הקטסטרופליות של המלחמה".

מתהדק המצור על חאלב

במקביל לפרסום הנתונים מתנהלים בימים אלה שני אירועים משמעותיים במסגרת מלחמת האזרחים - המערכה של צבא סוריה על העיר חאלב והמשא ומתן בין הצדדים בתיווך האו"ם בז'נבה.

בסוף השבוע הקודם פתח צבא סוריה במערכה משמעותית לכיבוש מחדש של העיר חאלב - הגדולה שבערי סוריה - בצפון המדינה. מאז, בסיוע הפגזות כבדות של חיל האוויר הרוסי, התקדם צבא סוריה עד לפאתי העיר והוא מטיל עליה מצור. בימים האחרונים נמלטו רבבות בני אדם מהעיר לעבר הגבול עם טורקיה.

המצור מתהדק. חאלב (רויטרס)

למערכה נגד המורדים באזור חאלב הצטרפו ביומיים האחרונים גם הכוחות הכורדים, שהצליחו להרחיב את שליטתם. הבוקר הצליחו לכבוש מידי המורדים את מרבית בסיסי חיל האוויר הסורי לשעבר באזורים הצפוניים של המחוז.

המשא ומתן בין נציגי המשטר הסורי לבין נציגי המורדים צפוי להתחדש בעוד כשבועיים בז'נבה. אתמול טען גורם מערבי כי רוסיה הציעה הפסקת אש באזור החל מתחילת חודש מרס, אך ספק אם הצדדים יצליחו להגיע להסכמה בנושא.

בתוך כך פרסם עיתון הוושינגטון פוסט מאמר מערכת נוקב נגד שתיקתו של הנשיא אובמה לנוכח התקיפות הרוסיות בסוריה. מדיניותו של הנשיא האמריקני מוגדרת בטור כפסיבית, סובלת מבלבול מוסרי ולא יעילה.