הצופן של דאע"ש: רמז לפיגוע הבא?

ארגן המדינה האסלאמית פרסם אתמול סרטון בו נראים 8 מהמחבלים שרצחו 130 בני אדם במתקפת הטרור בפריז. בסיומו מופיעים כיתובים לבנים הנראים כמו קודים. מומחי טרור: "ייתכן שמדובר במסרים מוצפנים למחבלים לקראת מתקפה נוספת". אדוארד סנואדן מטיל ספק: "הקודים מזויפים"

הצופן בסוף הסרטון

האם דאע"ש מעביר תשדורות סמויות וקודים חבויים בסרטוניו המזעזעים? אחרי שאמש (ראשון) פרסמה זרוע התעמולה של המדינה האסלאמית סרטון חדש בו מככבים שמונה רוצחים ממתקפת הטרור בפריז, כלי תקשורת בבריטניה מדווחים היום כי בסופו של הסרטון מופיע קוד, שייתכן כי נועד לרמוז על פעולותיו הבאות של ארגון הטרור הרצחני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הקוד בסוף הסרט מופיע באותיות לבנות בתכנת PGP - תכנה מיוחדת שמיועדת להצפנה של מסרים. על פי הדיווח, הארגון משתמש לעתים קרובות בדרך הזו להצפנת מידע בטקסטים, במיילים ובדפי מידע.

מומחים לטרור ולאבטחת מידע מציינים כי ככל הנראה הארגון משתמש בקודים הללו על מנת להעביר מסרים לפעיליו ברחבי העולם. "ייתכן כי המסר שהועבר בסרטון מאתמול מכיל מסרים הנוגעים למתקפה הבאה של הארגון נגד המערב אחרי המתקפה בפריז", צייצו כמה מהם. בסיום הסרט הצהירו היוצרים כי בריטניה נמצאת על הכוונת.

מייקל מורל, בכיר לשעבר בסי.אי.איי, הסביר בריאיון לרשת CBS כי לרשויות במערב יהיה קשה לפצח את הצפנים. "החבר'ה האלה מתקשרים זה עם זה באמצעות תוכנות להצפנה ולממשלות יהיה קשה מאוד על בלתי אפשרי לפענח את הקודים האלה", אמר מורל.

תמונה מתוך הסרטון שפורסם אתמול

סנואודן: לא מדובר בקודים

מנגד, אדוארד סנואדן, עובד הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי לשעבר שנמלט מארה"ב לאחר שהדליף מידע סודי, טוען כי הקודים בסרטון מזויפים. "'המיילים המוצפנים' בסרטון דאע"ש מזויפים בוודאות", צייץ סנואודן בטוויטר. "כל גורם רשמי שיגיד לכם אחרת פשוט משקר".

מלבד הקודים המסתוריים, בסרטון המזעזע החדש נחשפו דבריהם האחרונים של המחבלים מפריז, לפני שיצאו לטבוח ב-130 בני אדם בפריז בחודש נובמבר האחרון. יוצרי הסרטון הוסיפו בסופו את המילים: "נהרוג את כולם, הטבח מתקרב". אנשי הארגון הבטיחו כי בריטניה נמצאת על הכוונת.

בווידאו נראים שמונה מהמחבלים שביצעו את מתקפת הטרור בפריז כגיבורי סרט אקשן כשחלקם אף עורפים את ראשיהם של שבויים ויורים בהם. אנשי המדינה האסלאמית מבטיחים לפרסם בעתיד תמונות נוספות מהטבח שזעזע את העולם.

בין היתר נראה גם המוח שמאחורי המתקפה, עבד אלחמיד אבעוד, מאיים על תושבי המערב. "לא נפסיק להילחם בכם במסעות תיירות, בנסיעות עבודה או אפילו כשתישנו בבתיכם", אמר המחבל.