המנהיג העליון של אירן: "להיזהר מהבוגדנות האמריקנית"

האייתוללה עלי חמינאי בירך על הסרת הסנקציות מארצו, אך אמר כי "אני שב ומדגיש את הצורך לעמוד על המשמר מול הרמאות והבוגדנות של מדינות יהירות, במיוחד ארצות הברית"

האייתוללה עלי חמינאי - מזהיר (רויטרס)

תגובה ראשונה של המנהיג העליון של אירן: האייתוללה עלי חמינאי בירך היום (שלישי) על הסרת הסנקציות הבינלאומיות נגד הרפובליקה האסלאמית, אבל הזהיר - טהרן עדיין צריכה להיות ערנית לאויבת הוותיקה שלה - ארצות הברית. על פי הדיווח של סוכנות הידיעות רויטרס, חמינאי כתב לנשיא רוחאני מכתב ברכה על ההישג, בו נאמר: "אני שב ומדגיש את הצורך לעמוד על המשמר מול הרמאות והבוגדנות של מדינות יהירות, במיוחד ארצות הברית, בעניין הזה (הגרעיני), ובנושאים אחרים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הטלוויזיה האירנית טוענת שהמכתב הוא ההתיחסות הראשונה והיחידה של המנהיג למימוש עסקת הגרעין עם המעצמות והסרת הסנקציות. לנושא חילופי השבויים עם ארה"ב האייתוללה השמרן לא התייחס. "צריך להיות זהירים ולוודא שהצד השני ממלא לחלוטין אחר ההתחייבויות שלו", הוא כתב בהתייחסו לאמירות של מועמדים רפובליקנים שטענו כי יתכחשו להסכם ברגע שאובמה ייפרד מהבית הלבן. "האמירות שאנו שומעים מכמה פוליטיקאים אמריקנים במהלך הימים האחרונים מחשידות".

התקוות של רבים בוושינגטון ובטהרן להפשרה מיידית ביחסים עומדות בימים אלה למבחן, אחרי שוושינגטון החליטה על הטלת סנקציות חדשות נגד חברות שמשתפות פעולה עם תכנית הטילים האירנית. כמו כן נמתחה ביקורת על הפרה של זכויות האדם במדינה ובריונות אזורית. גם באירופה מביעים תקווה לתפקיד חשוב יותר לאירן באזור: שר החוץ הגרמני, פרנק וולטר שטיינמאייר, אומר ש"אירן צריכה להיות גורם מייצב במזרח התיכון" והוסיף כי הוא "מקווה שאירן מוכנה למשימה".

עיצומים נוספים בשל תכנית הטילים

במשרד החוץ האירני הגיבו אתמול בחריפות על הטלת הסנקציות הנוספות מצד ארה"ב, בעקבות ניסויי הטילים. "אין לסנקציות לגיטימציה חוקית או מוסרית, לאור העובדה שארה"ב ממשיכה בעצמה לסחור בנשק שפוגע בפלסטינים ובתימנים", אמרו. "לא נמשיך לדון עם ארה"ב על נושאים נוספים".

עיצומים נוספים בשל תכנית הטילים (רויטרס)

"ארצות הברית מוכרת כלי נשק בשווי עשרות מיליארדי דולרים בכל שנה למדינות במזרח התיכון", הוסיף דובר משרד החוץ האירני חוסיין ג'אברי אנסרי. "כלי הנשק האלה משמשים לביצוע פשעי מלחמה נגד אזרחים פלסטינים, לבנונים ותימנים".

בעקבות ניסויי הטילים הבליסטיים בחודשים האחרונים, ספגה אירן עיצומים נוספים - שעות ספורות לאחר הסרת העיצומים הכלכליים בעקבות פירוק תכנית הגרעין. עם זאת, על פי ההערכות, הסנקציות החדשות לא אמורות לפגוע ביחסים הטובים שנרקמו בין המדינות - כפי שהוכיח הטיפול המהיר בסוגיית המלחים שנשבו.