אירן: סעודיה תקפה את שגרירות בתימן

לטענת הרפובליקה האסלאמית, מטוסי קרב סעודים גרמו לפציעתם של שומרים במתקפה על השגרירות בבירה, צנעא. המשמעות - הידרדרות נוספת במשבר שפרץ בין המדינות לאחר הוצאתו להורג של איש הדת השיעי

השגרירות הסעודית בטהרן (טוויטר)

המתיחות בין אירן לסעודיה מחריפה: לאחר ההסלמה ביחסים בין שתי המדינות והודעת משרד החוץ הסעודי על ניתוק היחסים עם טהרן, אירן טוענת שמטוסי קרב סעודים תקפו היום (חמישי) את שגרירות הרפובליקה האסלאמית בתימן. על פי הדיווחים, חלק מהשומרים בשגרירות נפצעו במתקפה שנערכה בבירה צנעא. במידה והדיווח מתימן נכון, מדובר בעליית מדרגה שהופכת את העימות בין ריאד לטהרן, שהתנהל עד עתה במישור הדיפלומטי, לעימות ישיר בשטח, בשדה הקרב המדמם של תימן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ערב הסעודית אחראית לנזק שנגרם לבניין השגרירות ופציעת חלק מאנשי הצוות", צוטט דובר משרד החוץ האירני חוסיין ג'אבר אנסארי ברשת IRIB. ה"גרדיאן" הבריטי שוחח עם נציג בממשל הסעודי שאמר כי הטענות מטהרן נבדקות.

הלילה נערכו תקיפות רחבות של הקואליציה בהנהגתה של ערב הסעודית משמי צנעא. בריאד מדווחים שהמטרות היו משגרי טילים של המורדים החות'ים (שנתמכים על ידי אירן) שפעלו נגד הכוחות הסעודים. על פי הדיווח, החות'ים משתמשים לעיתים במבנים לשיגור טילים, וייתכן שאחד המבנים עשוי להיות גם מבנה השגרירות האירנית.

התקרית החמורה שהובילה לניתוק היחסים

במהלך השבוע האחרון, הולך ומחריף המשבר בין אירן לסעודיה, שהצליחה לשדל עוד מדינות לנתק את קשריהן עם אירן באופן מלא או חלקי - בהן בחריין, כווית ואיחוד האמירויות.

המשבר החל בהוצאה להורג של מנהיג שיעי בערב הסעודית - מעשה שהוביל להסתערות על הנציגות הסעודית בטהרן ולהעלאתה באש. בעקבות התקרית, הודיע משרד החוץ בריאד על ניתוק היחסים בין שתי המדינות והורה לכל הדיפלומטים האירניים לעזוב את סעודיה בתוך 48 שעות. במסיבת עיתונאים שכינס אמר שר החוץ הסעודי, עאדל אל-ג'ובייר, כי ריאד לא תרשה לאירן לפגוע בביטחון הממלכה.