סעודיה לא עוצרת: חיזבאללה נחסם

מספר ימים אחרי נאומו החריף של נסראללה, שתקף את סעודיה עקב הוצאתו להורג של השייח' השיעי נימר א-נימר, הודיעה הממלכה על חסימת שידורי תחנת הטלוויזיה של חיזבאללה בשטחה. במקביל ממשיך להחריף המשבר הדיפלומטי באזור המפרץ: כוויית הודיעה כי היא מחזירה את השגריר שלה בטהרן

מנהיג חיזבאללה נסראללה

אחרי אירן - גם חיזבאללה על הכוונת: לאחר שהודיעה בתחילת השבוע על ניתוק היחסים עם אירן, הצהירה היום (שלישי) סעודיה כי היא חוסמת את שידורי תחנת הטלוויזיה של חיזבאללה "אל-מנאר" ואת הגלישה באתר של התחנה. התחנה שימשה בימים האחרונים במה להסתה נגד הממלכה, על רקע הוצאתו להורג של השייח' השיעי נימר א-נימר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ההכרזה של סעודיה על ניתוק היחסים הובילה לגל של צעדים דומים במדינות המפרץ. היום הודיעה כוויית על החזרת השגריר שלה בטהרן ואתמול הודיעו בחריין וסודן על ניתוק יחסיהן עם אירן. באיחוד האמירויות הוחלט להוריד את דרג הייצוג הדיפלומטי של אירן בשטחה.

שקופית החסימה

א-נימר נחשב גיבור באירן בשל מאבקו למען זכויות המיעוט השיעי בסעודיה - מדינה הנשלטת על ידי סונים - ונודע בביקורת חריפה על שושלת המלוכה הסעודית. הוא הוצא להורג יחד עם 46 בני אדם נוספים, מרביתם סונים שהואשמו במעורבות בטרור במסגרת ארגון אל קאעידה.

שייח' נימר א-נימר

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה נשא ביום ראשון נאום והתייחס להוצאתו להורג של שייח' א-נימר. "ההוצאה להורג חשפה בפני העולם את פניה הפושעות והטרוריסטיות של סעודיה, לא נוכל להתעלם מכך", אמר. נסראללה האשים את משפחת המלוכה הסעודית בניסיון להצית מלחמת דת בין הסונים לשיעים.

בעקבות ההחרפה ביחסים בין אירן לסעודיה, הודיע משרד החוץ של ריאד על ניתוק היחסים בין שתי המדינות והורה לכל הדיפלומטים האירניים לעזוב את סעודיה. היחסים בין המדינות, שנמצאות בשני צידי המתרס במלחמות האזרחים בסוריה ובתימן, הגיעו בימים האחרונים לנקודת רתיחה בעקבות חיסול א-נימר, ובלילה שבין שבת לראשון פרצו מפגינים אירניים לשגרירות הסעודית בטהרן והציתו את המבנה.