אחרי סעודיה: עוד מדינות מגרשות דיפלומטים אירנים

הודעת הממלכה על ניתוק הקשרים עם אירן גרמה לגל של מהלכים דיפלומטיים נגד הרפובליקה האסלאמית בקרב משטרים סוניים. בחריין הורתה לשגריר האירני לצאת מהמדינה בתוך 48 שעות, סודן הלכה בדרכה וגם איחוד האמירויות הורידו את דרג הנציגות הדיפלומטית

בחריין מנתקת יחסים

המשבר הדיפלומטי מחריף - חרם סוני על אירן השיעית? בחריין הצטרפה היום (שני) לערב הסעודית והודיעה רשמית כי היא מנתקת את קשריה עם אירן. הסגל הדיפלומטי האירני השוהה בבירה מנאמה נדרש לעזוב את הממלכה במפרץ הפרסי תוך 48 שעות - כך דווח בסוכנות הידיעות רויטרס. בסוכנות הידיעות הסעודית דווח כי גם סודן מגרשת את השגריר האירני ואיחוד האמירויות מנמיכה את דרג הייצוג הדיפלומטי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רוב האוכלוסיה בבחריין היא שיעית, אבל בית המלוכה שלה הוא סוני, וייתכן כי ההחלטה לפעול נגד אירן תגרום לתסיסה בקרב האזרחים. בסודן הלכו בדרכן של סעודיה ובחריין והחליטו לגרש את השגריר האירני מהבירה חרטום. באותה הזדמנות גינתה סודן את "המעורבות האירנית שמביאה לחוסר יציבות באזור".

למהלכים הדיפלומטיים נגד אירן הצטרפה גם איחוד האמירויות שהורידה את דרג הייצוג הדיפלומטי האירני בארצה. זאת, על רקע עמדתה של הליגה הערבית, שהביעה תמיכה ב"מאבק של סעודיה בטרור" - במסגרתו הוצאו להורג אנשי דת שיעיים במה שעורר את המשבר האחרון.

אמש הודיע משרד החוץ הסעודי על ניתוק היחסים בין ערב הסעודית לבין אירן. מהמשרד יצאה הוראה לכל הדיפלומטים האירניים לעזוב את סעודיה תוך 48 שעות. במסיבת עיתונאים שכינס אמר שר החוץ הסעודי עאדל אל-ג'ובייר כי ריאד לא תרשה לאירן לפגוע בביטחון הממלכה.

היחסים בין שתי המדינות, שנמצאות בשני צידי המתרס במלחמות האזרחים בסוריה ובתימן, הגיעו בימים האחרונים לנקודת רתיחה לאחר שסעודיה הוציאה להורג איש דת שיעי בגין מעורבות בטרור. בלילה שבין שבת לראשון פרצו מפגינים אירניים לשגרירות הסעודית בטהרן והציתו את המבנה, בטרם נעצרו על ידי השלטונות.

בארצות הברית עוקבים אחר המתיחות הגוברת ומדגישים כי הם מאמינים בפתרון דיפלומטי למשבר. "נמשיך לדחוק במנהיגי האזור לנקוט בצעדים להרגעת המתחים", אמר בכיר בממשל אובמה. גם גורמים בצרפת הצטרפו לקריאות הללו.

הפגנה סוערת נגד סעודיה בטהרן

עם זאת, לא נראה כי ההצהרה האמריקנית מצליחה לרכך את עמדת סעודיה. "לסעודים לא ממש אכפת אם הם מכעיסים את הבית הלבן", אמר בכיר סעודי לסוכנות הידיעות רויטרס. "אירן ממשיכה לתמוך בטרור וממשיכה לשגר טילים בליסטיים ואף אחד לא עושה שום דבר לגבי זה".

מוקדם יותר אתמול שוחח שר החוץ האוסטרי עם שני מקביליו, שרי החוץ של אירן ושל סעודיה ואמר כי קיבל מהם מסרים מרגיעים. "שניהם התחייבו כי לאף צד אין עניין בהסלמה נוספת", נמסר בהודעה מטעם משרד החוץ באוסטריה. הבוקר, זמן קצר אחרי הצתת השגרירות הסעודית בטהרן, פרסם משרד החוץ האירני הצהרה שנועדה להרגיע את הרוחות, תוך בקשה מהמפגינים לכבד את היחסים בין שתי המדינות.

השגרירות הסעודית בטהרן (טוויטר)

אחר הצהריים נשא מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה נאום והתייחס להוצאתו להורג של שייח' א-נימר. "ההוצאה להורג חשפה בפני העולם את פניה הפושעות והטרוריסטיות של סעודיה, לא נוכל להתעלם מכך", אמר. נסראללה האשים את משפחת המלוכה הסעודית בניסיון להצית מלחמת דת בין הסונים לשיעים.

השייח' השיעי נימר א-נימר נחשב גיבור באירן בשל מאבקו למען זכויות המיעוט השיעי בסעודיה - מדינה הנשלטת על ידי סונים - ונודע בביקורת חריפה על שושלת המלוכה הסעודית. הוא הוצא להורג יחד עם 46 בני אדם נוספים - מרביתם סונים שהואשמו במעורבות בטרור במסגרת ארגון אל קאעידה.