סעודיה מנתקת הקשרים עם אירן

ריאד בהודעה דרמטית: אחרי ההוצאה להורג של איש הדת השיעי נימר אל-נימר והצתת שגרירות סעודיה בטהרן בתגובה – הודיע משרד החוץ הסעודי על ניתוק היחסים הדיפלומטיים עם הרפובליקה האסלאמית

הסלמה דרמטית בסכסוך הדיפלומטי בין אירן לבין ערב הסעודית: משרד החוץ בריאד הודיע הלילה (ראשון) על ניתוק היחסים בין שתי המדינות והורה לכל הדיפלומטים האירניים לעזוב את סעודיה בתוך 48 שעות. במסיבת עיתונאים שכינס אמר שר החוץ הסעודי עאדל אל-ג'ובייר כי ריאד לא תרשה לאירן לפגוע בביטחון הממלכה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

היחסים בין המדינות, שנמצאות בשני צידי המתרס במלחמות האזרחים בסוריה ובתימן, הגיעו בימים האחרונים לנקודת רתיחה לאחר שסעודיה הוציאה להורג איש דת שיעי בגין מעורבות בטרור. בלילה שבין שבת לראשון פרצו מפגינים אירניים לשגרירות הסעודית בטהרן והציתו את המבנה, בטרם נעצרו על ידי השלטונות.

בארצות הברית עוקבים אחר המתיחות הגוברת ומדגישים כי הם מאמינים בפתרון דיפלומטי למשבר. "נמשיך לדחוק במנהיגי האזור לנקוט בצעדים להרגעת המתחים", אמר בכיר בממשל אובמה.

עם זאת, לא נראה כי ההצהרה האמריקנית מצליחה לרכך את עמדת סעודיה. "לסעודים לא ממש אכפת אם הם מכעיסים את הבית הלבן", אמר בכיר סעודי לסוכנות הידיעות רויטרס. "אירן ממשיכה לתמוך בטרור וממשיכה לשגר טילים בליסטיים ואף אחד לא עושה שום דבר לגבי זה", הוסיף.

מוקדם יותר היום שוחח שר החוץ האוסטרי עם שני מקביליו, שרי החוץ של אירן ושל סעודיה ואמר כי קיבל מהם מסרים מרגיעים. "שניהם התחייבו כי לאף צד אין עניין בהסלמה נוספת", נמסר בהודעה מטעם משרד החוץ באוסטריה. הבוקר, זמן קצר אחרי הצתת השגרירות הסעודית בטהרן, פרסם משרד החוץ האירני הצהרה שנועדה להרגיע את הרוחות, תוך בקשה מהמפגינים לכבד את היחסים בין שתי המדינות.

הפגנה סוערת נגד סעודיה בטהרן

אחר הצהריים נשא מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה נאום והתייחס להוצאתו להורג של שייח' א-נימר. "ההוצאה להורג חשפה בפני העולם את פניה הפושעות והטרוריסטיות של סעודיה, לא נוכל להתעלם מכך", אמר. נסראללה האשים את משפחת המלוכה הסעודית בניסיון להצית מלחמת דת בין הסונים לשיעים.

השייח' נימר א-נימר

השייח' השיעי נימר א-נימר נחשב גיבור באירן בשל מאבקו למען זכויות המיעוט השיעי בסעודיה - מדינה הנשלטת על ידי סונים - ונודע בביקורת חריפה על שושלת המלוכה הסעודית. הוא הוצא להורג יחד עם 46 בני אדם נוספים - מרביתם סונים שהואשמו במעורבות בטרור במסגרת ארגון אל קאעידה.