אירן: מהומה בשגרירות ערב הסעודית

ערב הסעודית ערכה הוצאה להורג המונית, בה בין היתר נרצח הפעיל של המיעוט השיעי במדינה אל-נימר. באירן השיעית, זעמו על הוצאתו להורג והמוני מפגינים פרצו לשגרירות בטהרן, פתחו בירי והציתו משרד במבנה. היחסים בין המדינות התדרדרו במהירות וחמינאי השווה את פעולות ערב הסעודית להוצאות להורג של דאע"ש

המפגינים הציתו משרד במבנה (טוויטר)

מפגינים אירנים פרצו לשגרירות הסעודית בטהרן הבוקר (ראשון) בזעם על כך שערב הסעודית הוציאה להורג איש דת מוסלמי-שיעי. האירוע האלים שכלל ירי חי ואש מדגים את הקרע העמוק בין המדינות ואת שורשי הפילוג הסוני-שיעי שאינו מתאחה גם אל מול האויב המשותף, דאע"ש.

המפגינים שהתקהלו בשגרירות ערב הסעודית בטהרן במחאה על הוצאתו להורג של נימר אל-נימר, פרצו לתוך המבנה והספיקו לירות לכל עבר לפני שפונו על ידי כוחות המשטרה. אש גם הוצתה באחד המשרדים בשגרירות על ידי המתפרעים.

זמן קצר לאחר מכן, משרד החוץ האירני פרסם הצהרה המבקשת להרגיע את הרוחות, תוך בקשה מהמפגינים לכבד את היחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות. ממשמרות המהפכה באירן הובטחה "נקמה חריפה" כנגד שושלת המלוכה הסונית בסעודיה על כך שהוציאו להורג את אל-נימר.

תמונתו של אל-נימר שפורסמה בטוויטר של חמי (טוויטר)

אל-נימר נחשב לטרוריסט בערב הסעודית, ולגיבור באירן על כך שנאבק על זכויות המיעוט השיעי במדינה הנשלטת על ידי סונים. אל-נימר בלט בביקורת שהשמיע על שושלת המלוכה בקרב המיעוט השיעי, והפך למנהיג של פעילים צעירים שמאסו במנהיגים ותיקים ומתונים יותר שנכשלו לדעתם בקידום השוויון עם הרוב הסוני.

למרות שמרביתם של 47 הגברים שנרצחו בערב הסעודית במסגרת ההוצאה להורג הגדולה ביותר שהתקיימה במדינה זה עשור היו סונים שהואשמו במעורבות בטרור מטעם אל קאעידה, היו אלו אל-נימר ושלושה שיעים נוספים שהואשמו בכך שירו בכוחות משטרה שמשכו את מירב תשומת הלב.

נראה שאירוע זה מחסל את התקוות לכך שדאע"ש כאויב משותף יוביל להתקרבות מחודשת בין הסונים לשיעים. באתר של מנהיג אירן חמינאי פורסמה תמונה של מוציא להורג סעודי לצד המוציא להורג הידוע לשמצה מדאע"ש ג'ון הג'יהדיסט עם הכותרת "האם יש הבדל?". משמרות המהפכה באירן הבטיחו "נקמה חריפה במשטר הפרו-טרור ואנטי-אסלמי". בערב הסעודית זימנו את השגריר באירן לשוב לארצו, זמן קצר לפני שנחשפו למראות ההפגנה האלימה בשגרירות.