חדש נגד דאע"ש: קואליציה ערבית בראשות סעודיה

סעודיה הודיעה על הקמת קואליציה צבאית אסלאמית המונה 34 מדינות שילחמו נגד ארגון ארגוני הטרור. במסיבת עיתונאים שערך שר הביטחון הסעודי נמסר כי את הקואליציה החדשה ירכיבו בן השאר מצרים, ירדן, טורקיה, קטאר ופקיסטן. אולם מי שתחסר מהברית החדשה היא אירן

הקואליציה האסלאמית בתימן, ארכיון (רויטרס)

קואליציה חדשה נגד הטרור: סעודיה הודיעה הלילה (שלישי) על הקמת קואליציה צבאית אסלאמית המונה 34 מדינות למאבק בטרור המתרחש במדינות המוסלמית. מדובר במאמץ בינלאומי נוסף לבלום את ארגון הטרור הרצחני, בו נלחמת קואליציה בראשות ארה"ב - וגם טורקיה ורוסיה, כזכור, פועלות באזור סוריה ועירק על מנת לבלום את התפשטות הארגון. האם הברית של המדינות האסלאמיות נגד "המדינה האסלאמית" תועיל או רק תפריע במאבק? רק הזמן יוכיח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"החלטנו על הקמתה של ברית צבאית בראשות סעודיה להילחם בטרור, עם מרכז תפעול משותף המבוסס בריאד לתאם ולתמוך בפעולות צבאיות", נמסר בהצהרה המשותפת שפורסמה בסוכנות הידיעות הממלכתית SPA. "חובה להגן על האומה האסלאמית מהרעות החולות של כל ארגוני הטרור וארגונים", הדגיש שר הביטחון הסעודי. מדובר למעשה בהמשך לקואליציה בראשות סעודיה הפועלת בתימן בשנה האחרונה.

בין המדינות שחברו לקואליציה החדשה ניתן למצוא את מצרים, קטאר, איחוד האמירויות, טורקיה, מלזיה, פקיסטן ומספר מדינות מיבשת אפריקה. אולם מי שלא נכללת ברשימה היא אירן, יריבתה של סעודיה עדות למתיחות הגדולה בין השתיים שבאה לידי ביטוי במלחמת האזרחים בתימן.

במסיבת עיתונאים אמר מוחמד בן סלמאן שר הביטחון כי מטרתה של הקואליציה היא לבנות מנגנון של תיאום בין המדינות שיסייע במלחמה בטרור בעירק, סוריה, לוב, מצרים ואפגניסטן, אולם מעבר להצהרה לא סיפק התייחסות ממוקדת לאופן הפעילות. בתשובה לשאלה אם הברית החדשה תתמקד רק בדאע"ש אמר בן סלמן כי המטרה היא לא ארגון דאע"ש בלבד, כי אם "כל ארגון טרור שמופיע מולנו".

"הישגים מול דאע"ש". אובמה (רויטרס)

אובמה: דאע"ש איבד 40% משטחו בעירק

ההכרזה הסעודית מגיעה שעות ספורות לאחר שנשיא ארה"ב הודיע על הישג משמעותי במאבק נגד דאע"ש: לדבריו, ארגון דאע"ש איבד 40% מהשטחים שהיו בשליטתו בעירק. לדבריו, יש להאיץ את המאבק נגד ארגון המדינה האסלאמית, וקרא לבעלות בריתו להגדיל את תרומותיהן הצבאיות למאמצי הקואליציה נגד דאע"ש בעירק ובסוריה.

בשיחה עם עיתונאים בפנטגון אמר אמש אובמה כי הוא שלח את שר ההגנה אשטון קרטר למזרח התיכון כדי לגייס עזרה צבאית נוספת מהמדינות השותפות למאבק נגד ארגון הטרור הרצחני. "זה ממשיך להיות קרב קשה", אמר אובמה. "אנחנו מבינים שצריך להתקדם מהר יותר נגד דאע"ש". אובמה גם מנה את רשימת ההישגים של ארה"ב ומדינות הקואליציה. לדבריו, "אנחנו מכים את הארגון קשה יותר מאי פעם".