דיווח: בניגוד להחלטות האו"ם, אירן ביצעה ניסוי בטיל בליסטי

טהרן ממשיכה להפר את החלטות הקהילה הבינלאומית. רשת פוקס דיווחה כי לפי גורמים אמריקנים, ביצעה אירן לפני כחודש ניסוי בטיל בליסטי בסמוך לגבול עם פקיסטן. הניסוי האחרון מצטרף לצעד דומה שנקטו האירנים בחודש אוקטובר, אך מועצת הביטחון לא נקטה כל פעולה נגדית

אירן הפרה ההסכם? (חדשות 2)

אירן ביצעה ב-21 בנובמבר ניסוי בטילים בליסטיים לטווח בינוני, בניגוד לשתי החלטות של מועצת הביטחון של האו"ם - כך על פי שני גורמים מדיניים בוושינגטון. לפי דיווח ברשת פוקס האמריקנית אתמול (שני), גורמי ביון מערביים אומרים כי הניסוי בוצע בעיר הנמל שבהאר, סמוך לגבול עם פקיסטן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האיסור על טהרן לערוך ניסויים בליסטיים קיים מאז החלטת האו"ם ב-2010, ונשאר לפי שעה בתוקף, עד שההסכם בין אירן לשש המעצמות ייצא לפועל. על פי ההסכם שנחתם ביולי השנה, נאסר על אירן לערוך ניסויים כאלו בכוונה להעביר מרכיבים של נשק גרעיני למשך שמונה השנים הקרובות. כאשר ייושם ההסכם, יוסרו מרבית העיצומים נגד אירן בתמורה למילוי תנאים אלו והקפאת תוכניתה הגרעינית.

במהלך אוקטובר האחרון קראו ארצות הברית, בריטניה, צרפת וגרמניה למועצת הביטחון לפעול נגד הניסויים הבליסטיים שביצעה אז אירן בניגוד לסיכומים עמה. לפי שעה, לא ננקטה שום פעולה באו"ם בתגובה למעשה. גורמים במועצת הביטחון אמרו אתמול כי לא התקבלה כל פנייה רשמית בדבר הפרת החלטה של האו"ם מצד טהרן.

הדוח קבע: אירן עומדת בהסכם (רויטרס)

בשבוע שעבר דווקא נטען: אירן עומדת בהסכם

סוכנות האו"ם לאנרגיה אטומית (סבא"א) דיווחה בשבוע שעבר כי טהרן התחילה בפיתוח של תכנית הגרעין עוד לפני סוף 2003, בניגוד לדיווחים שפורסמו בעבר. עם זאת, הדוח קובע כי כבר ב-2009 נבלם למעשה הפיתוח הגרעיני. סגן שר החוץ האירני עבאס אראקצ'י צוטט בארצו בתגובה לדוח: "זה מוכיח שלתכנית שלנו לא היה מימד צבאי".

במסמך מסווג שפורסם בסוכנויות הידיעות נכתב כי "מגוון של פעילויות רלוונטיות לפיתוח של אמצעים גרעיניים נפיצים בוצעו באירן לפני למעלה מעשור, כחלק ממאמץ מתואם". פקחי הסוכנות הדגישו כי לא זיהו פעולות מתקדמות יותר לאחר מ-2009: "אין ראיות לכך שהיא המשיכה בפיתוח, הן לא התקדמו מעבר למחקר מדעי וישים".

כמו כן, טענו בסבא"א, אירן רכשה בעבר טכנולוגיות מתקדמות - אך כאמור הפסיקה לעשות זאת לפני כשש שנים. על פי הדיווח, המסמך בוסס גם על מידע מודיעיני שסיפקו ארה"ב וישראל. לפי ההערכות, המסמך "מכין את הקרקע" לקראת הסרת כל הסנקציות.

לפני כשלושה שבועות נחשף בסוכנות הידיעות "רויטרס" מסמך מסווג של האו"ם, שחשף כי הממשל בטהרן החל להסיר צנטריפוגות להעשרת אורניום מהאולם המרכזי במתקן הגרעין נתנז. הדוח הקודם קבע, עם זאת, שאירן הגדילה את מאגר האורניום המועשר ברמה נמוכה בחודשים האחרונים, למרות שאירן אמורה להקטין באופן משמעותי את המאגר על פי ההסכם. עוד קבעה סוכנות האו"ם בדוח כי אירן קיצצה גם את הטכנולוגיה הגרעינית - ובכך עומדת בשלב זה ביעדי ההסכם שנחתם עם המעצמות.