נחשף: כך חוסל ג'ון הג'יהאדיסט

במשך שנים הוגדר מוחמד אמווזי, הבריטי שהפך לפנים של דאע"ש והוציא להורג שבויים מערביים, כאחד היעדים המרכזיים של הקואליציה. כעת נחשף כיצד אותר הטרוריסט: מהפעולה החשאית של לוחמי הקומנדו ועד צילומי המל"ט שלא הותירו שום סימני שאלה

אמוואזי בצעירותו ובשורות דאע"ש

עורף הראשים של ארגון המדינה האסלאמית, מוחמד אמוואזי המכונה "ג'ון הג'יהאדיסט", חוסל בתקיפה מהאוויר לפני כשלושה שבועות. הבוקר (ראשון) מתברר כיצד אותר המבוקש וחוסל: ה"דיילי מייל" הבריטי חשף כי כוחות קומנדו בריטיים שפעלו בשטחי דאע"ש השתתפו במבצע לאיתור הטרוריסט, ורק לאחר שהתקבל זיהוי ודאי ניתן האות לחסל את המחבל ו"לסגור מעגל". מקור בריטי סיפר: "החבר'ה היו נחושים למצוא אותו, בכל דרך אפשרית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עד כה ההערכה הייתה שחיסולו של הטרורירסט הבריטי, שהוציא להורג שבויים מערביים, בוצעה רק מהאוויר – אך ל"דיילי מייל" נודע כי המתקפה בוצעה רק לאחר שבוצע זיהוי על ידי צוות קומנדו מיחידת העילית הבריטית - SAS. על פי הדיווח, שמונה לוחמים מהכוחות המיוחדים סיכנו את חייהם ונכנסו לעומק שטחי דאע"ש במעוז א-רקה.

המשימה החלה ב-11 בנובמבר, יומיים לפני הדיווח על החיסול, כאשר הוצנח הכוח באמצעות מסוקים של צבא ארה"ב בלב המדבר הסורי. הם עשו את דרכם בחושך לכיוון א-רקה והקימו מחנה מחוץ לעיר. בהמשך אותו יום הפעיל הצוות מסוקים זעירים, עם ציוד לראיית לילה ואור אינפרא-אדום, שנשלחו לצלם את המבנה בו על פי ההערכות הסתתר ג'ון. המידע שהם צילמו לא הותיר מקום לספק – והועבר מיד למפקדת הכוח בבריטניה ולמטה צבא ארה"ב בקטאר משם מנוהלת המערכה נגד דאע"ש.

עורף הראשים של דאע"ש נהרג

מל"ט מסוג "ריפר" עם טילים מדגם "הלפייר" נשלח לתקוף את המחבוא: כאשר "ג'ון" יצא מהמנבנה ונכנס לרכב, שוגרו הטילים שחיסלו את אמוואזי. בשנה האחרונה נעשו ניסיונות רבים להביא לחיסולו של אמוואזי באמצעים שונים.

אמוואזי השתתף, ככל הנראה, בעריפת ראשיהם של ג'יימס פולי וסטיבן סוטלוף, שני עיתונאים אמריקנים, של עובד הסיוע האמריקני עבדול רחמן-קסיג, דיוויד היינס ואלן הנינג, שני עובדי סיוע בריטים, ושל העיתונאי היפני קנג'י גוטו. אמוואזי, צעיר בשנות ה-20 לחייו, נולד בכווית וגדל בלונדון, שם למד תכנות מחשבים לפני שהפך לפונדמטליסט דתי. ב-2012 הוא הגיע לסוריה והצטרף לארגון הטרור הרצחני.