סוף טוב לאב הפליט שריגש מיליונים

תמונותיו של הפליט הסורי שתועד מוכר עטים ברחובות לבנון ריגשו מיליונים ברחבי העולם: העמוד שהוקם למענו באתר למימון המונים השיג יותר מ-190 אלף דולרים, וכעת הוא מעסיק פליטים סורים בבתי עסק שפתח. "לא רק שחיי השתנו, אלא גם חיי הילדים שלי", אמר האב אסיר התודה

התמונה שכבשה את הרשת (רויטרס)

בחודש אוגוסט, תמונה אחת שהועלתה לרשת - בה נראה פליט סורי שנאלץ למכור עטים בלבנון כשבתו נישאת על כתפיו - ריגשה מיליוני אנשים ברחבי העולם וגרמה להם להתגייס למענו. לאחר כשלושה חודשים מתברר שהתמונה שונה לחלוטין, בעזרת טוב לבם של אנשים רבים מסביב לעולם: כיום האב, עבדול חאלים אל-עטאר בן ה-33, לא רק מממן בהצלחה את בתו אלא גם מעסיק פליטים אחרים ומסייע להם לחמוק מחיים של עוני ומצוקה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האב נמלט עם משפחתו מסוריה לפני שלוש שנים בעקבות מלחמת האזרחים שמשתוללת במדינה. בתמונות המרגשות שפורסמו ברשת לפני כשלושה חודשים נראה האב כשהוא מתחנן מהעוברים ושבים לרכוש ממנו עטים כדי שיוכל להתפרנס.

הסיפור הכה גלים תחילה בעולם הערבי, ולאחר מכן גם במערב - שם התגייסו אלפים מיד לעזרתו. תחת ההאשטאג BUY_PENS# הפכו התמונות לאחד הנושאים הבוערים ביותר בטוויטר, והעמוד שהוקם וביקש בתחילה לגייס רק 5,000 דולרים שבר שיאים.

הרשת התגייסה למענו, ארכיון (רויטרס)

בזכות התרומות הנדיבות, שהגיעו לסכום של 191 אלף דולרים, הקים אל-עטאר שלושה בתי עסק בביירות. לדבריו, הוא נדהם מהתמיכה שקיבל בעקבות התמונה בה צולם ללא ידיעתו.

לאחר שנדהם לגלות את גודל הסיוע, הבטיח האב להשתמש בכסף כדי לסייע לעמיתיו הפליטים הסוריים. מאז הוא פתח מאפייה, חנות קבאב ומסעדה – והוא מעסיק 16 מבקשי מקלט סורים. מכיוון שחברת PayPay דרכה גוייס הכסף לא פועלת בלבנון, התרומות הועברו בחלקים דרך תומך מדובאי.

בריאיון לסוכנות הידיעות AP אמר האב: "נתתי בערך 25 אלף דולרים לחברים וקרובי משפחה – לא רק שחיי השתנו, אלא גם חיי הילדים שלי וחיים של סורים אחרים להם עזרתי". כאשר נשאל מדוע בחר להקים עסקים, ענה: "הייתי חייב להשקיע את הכסף, אחרת הוא היה נעלם. כשאלוהים רוצה לתת לך משהו, אתה תקבל אותו".

על ילדיו, בתו בת ה-4 ובנו בן ה-9, אמר בריאיון עיתונאי אחר: "המטרה שלי היא ללמד אותם. אני לא רוצה שהם יישארו איתי ברחובות. העתיד של ילדיי זה הדבר החשוב לי ביותר".