גרושתו של מנהיג דאע"ש שוחררה בעסקת שבויים

צבא לבנון, חיזבאללה וג'בהת א-נוסרה סיכמו על החלפת שבויים - שבראשה עומדת מי שהייתה בעבר אשתו של מנהיג ארגון דאע"ש ונעצרה על ידי הרשויות במדינה. כעת היא אמורה לעבור לידי הארגון השנוא על אל בגדאדי. במקביל נמשכים הקרבות הפנימיים בין ארגונים תומכי דאע"ש לבין חזית א-נוסרה סמוך לגבול עם ישראל

יוצאת ל"חופשי". אל בגדאדי וגרושתו

חילופי שבויים דרמטיים בגבול סוריה-לבנון: גרושתו של מנהיג דאע"ש אבו בכר אל-בגדאדי שוחררה היום (שלישי) מידי לבנון וחיזבאללה - לארגון השנוא עליו, ג'בהת א-נוסרה. סוג'ה אל דולאיימי, הסורית שהייתה נשויה בעבר לאל-בגדאדי, "מככבת" בראש משוחררי העסקה בין חיזבאללה וצבא לבנון לבין חזית א-נוסרה. בין המחבלים ששוחררו נמצא גם מוסטפה אל-חיג'איירי, מטיף אסלאמי מוכר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לאחר שחרורה אמרה לרשת אל-ג'זירה: "הייתי נשואה למנהיג דאעש אל בגדאדי כמו שאומרים, אבל התגרשתי ממנו לפני שבע שנים. עכשיו אחזור לביירות כדי לטפל במסמכים האישיים שלי ולאחר מכן אסע עם ילדי לתורכיה".

על פי הדיווחים מלבנון, שלושה אנשי חיזבאללה שנשבו על ידי ג'בהת א-נוסרה בחלב ישוחררו גם הם, בנוסף ל-16 החיילים הלבנונים שנחטפו לפני יותר משנה וחצי וגופת חייל שהוצא להורג. לבנון מצידה תשחרר 26 אסירים, בהם דולאיימי.

אחרי מו"מ מורט עצבים בתיווך ראש שירות הביטחון הלבנוני וקטאר הושג ההסכם, שיאפשר את עסקת האסירים בין חיזבאללה לג'בהת א-נוסרה. החילוף צפוי להתבצע בערסאל, גבול סוריה-לבנון, ושיירה ביטחונית רגישה הגיעה לאזור על מנת ללוות את העסקה. גם הצלב האדום עורב בפרשה והעביר גופה של חייל לבנוני שנהרג על ידי אנשי א-נוסרה, כחלק מההסכם. אל דולאיימי נחשבה כ"קלף מיקוח" בידי לבנון, שעצרה אותה לפני למעלה משנה.

בסוריה טונים: דאע"ש חיסלו מנהיג מקומי

על פי הדיווחים בתקשורת הערבית, חיילים לבנונים שנשבו על ידי ג'בהת א-נוסרה לפני כשנה וחצי ישוחררו. בכיר לבנוני אמר כי הצבא סגר את הצירים מסביב לערסאל כהכנה לעסקה הרגישה. החיילים הלבנונים שנשבו על ידי דאע"ש לא נכלו בעסקה. 

בתוך כך, נמשכת מלחמת החיסולים בין דאע"ש לג'בהת א-נוסרה בסמוך לגבול ישראל, בכפר קחטאניה: בימים האחרונים האשימו כלי תקשורת של המורדים בגולן את דאע"ש בפיצוץ שתי מכוניות תופת בכפר, הנמצא מדרום לקוניטרה - קילומטרים בודדים מהצד הישראלי של רמת הגולן. כעת טוענים מקורות במשטר הסורי כי בפיגוע התופת בקחטאניה חיסלו תומכי דאע"ש את אבו מנסור, מנהיג ג׳בהת א-נוסרה בכפר השכן חמידיה.

אתרי אופוזיציה סוריים, ובהם המרכז הסורי לזכויות אדם, עדכנו על שני פיצוצים שהרעידו את הגזרה: המרכז לזכויות אדם דיווח כי לא ברור אם מדובר בשתי מכוניות תופת או בשני מטענים שהונחו באזור הכפר. באתרי המורדים דווח אתמול כי מדובר במכוניות תופת ששלח לכפר דאע"ש, ונטען כי לפחות אדם אחד נהרג ו-20 נפצעו, רובם נשים וילדים. הכפר קחטאניה נחשב כיום למעוז של אל-קאעידה וג'בהת א-נוסרה בגולן: לפני ימים אחדים הודיע ארגון "שוהדא אלירמוכ", המזדהה עם דאע"ש, כי מנהיגו אבו עלי אל ברידי חוסל על ידי פעילי ג'בהת א-נוסרה. ייתכן כי הפיגוע בקחטאניה הוא פעולת תגמול.