המעוז החדש של דאע"ש מדרום לאירופה

ארגון הטרור הרצחני מחזק את שליטתו סביב חופי הים התיכון: עיר הנפט בה נולד קדאפי נכבשה על ידי לוחמי דאע"ש, שמקווים לגרוף רווחים משדות הנפט - וגם לאיים על מדינות אירופה מכיוון חדש. אלפי לוחמי דאע"ש הגיעו לעיר בתקופה האחרונה כחלק משינוי אסטרטגיה של ארגון הטרור

בעוד הקואליציה הבינלאומית נגד דאע"ש בעירק ובסוריה הולכת וצוברת תאוצה - ההתחזקות של המדינה האסלאמית בחזית אחרת מעוררת דאגה גוברת במערב. בימים האחרונים השלים ארגון הטרור הקיצוני את השתלטותו על עיר הנפט סירת בלוב, לחוף הים התיכון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כבר בחודש פברואר האחרון הודיע דאע"ש על דריסת רגל ראשונה בעיר הולדתו של מנהיג לוב לשעבר מועמר קדאפי - ומאז הם הולכים ומגבירים את אחיזתם במקום. בשנה האחרונה גדל מספר אנשי דאע"ש בעיר מ-200 ל-5,000.

ההתעצמות של הטרור: ממאות לאלפים (רויטרס)

על פי הדיווחים מלוב, אנשי דאע"ש אינם מסתפקים בשליטה מלאה בעיר עצמה והם שולטים גם ברצועת חוף באורך של 150-200 קילומטרים באזור סירת. שבועיים אחרי מתקפת הטרור הרצחנית בפריז, הקרבה היחסית של מעוז דאע"ש החדש לאירופה מדיר שינה מעיני המנהיגים שם. גם בתוניסיה חוששים מעליית המעוז הדאע"שי בצפון אפריקה, בייחוד לאחר מספר מתקפות טרור במדינה בשבועות ובחודשים האחרונים.

ההערכות הן שהלחץ הצבאי הגובר על דאע"ש בסוריה ובעירק גורם לארגון הטרור להעביר נתח ניכר מהפעילות שלו לסירת ולהפוך את העיר למוקד הפעילות העיקרי. בתקופה האחרונה הגיעו לוחמים זרים רבים לסירת, בהם אזרחי אלג'יריה, מאלי ותוניסיה.

אחד המאפיינים שהופכים את סירת למשמעותית כל כך עבור דאע"ש הוא העובדה שהיא נחשבת השער למספר שדות נפט ובתי זיקוק מרכזיים במדינה. הדבר מקבל משנה תוקף מכיוון שההשתלטות של דאע"ש על שדות נפט בעירק ובסוריה הפכה לגורם המימון העיקרי של הארגון.