עיר תת-קרקעית: מנהרות דאע"ש

נשק, מזון ותרופות במבוך תת-קרקעי. בעיר העירקית סינג'אר התגלתה באחרונה רשת מנהרות מסועפת בשימוש דאע"ש. כוחות כורדים, שבסיוע צבאות הקואליציה כבשו מחדש את העיר החודש, חשפו את המנהרות, שמשתרכות לאורך מאות מטרים. כך זה נראה

לא רק בעזה: העיתונאי העצמאי אדי ואן וסל תיעד עצמו מסייר לאורך מאות מטרים מתחת לפני האדמה, בתוך מערכת מנהרות שהקימה דאע"ש. את הרשת חשפו כוחות כורדים בסינג'אר, העיר העירקית שנכבשה מחדש על ידי הכוחות הכורדים והקואליציה הבינלאומית ב-12 בנובמבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתיעוד ניתן לראות את מבוך המעברים שחפרו אנשי דאע"ש מתחת לבתים כדי להגן עליהם מהמתקפות האוויריות של בעלות הברית, וכדי להחביא את התחמושת ולפרוץ לשטח האויב מהקרקע. המנהרות הכילו תחמושת, ציוד להכנת פצצות, מזרנים, שמיכות, מזון, כבלי חשמל, נורות, וילונות, מדפים עם ספרי דת ותרופות. בחלקים רבים של המנהרות הוצבו שקי חול כדי לחזק את הבונקרים נגד הפצצות.

בגלל מספר היציאות שראה והפניות הרבות, הסביר ואן וסל כי המערכת גדולה בהרבה ממה שנראה, ומהווה עיר תת-קרקעית של ממש. הגישה למנהרות נחפרה מתוך הבתים בעיר, ואפשרה לחמושים לנוע ברחבי העיר בלי לחשוף את עצמם לתקיפה.

בתוך המנהרות: חמושת, שמיכות וספרי דת

באוגוסט 2014 נכבשה סינג'אר על ידי ארגון הטרור, ואלפי אזרחים נהרגו על ידי הקיצונים שכבשו גם את הכפרים בסביבה. בדצמבר האחרון עמדה העיר במוקד הלחימה ורק החודש, בגיבוי של צבאות הקואליציה, שוחררה.