טורקיה הפילה מטוס קרב רוסי

רוסיה מאשרת כי טורקיה הפילה מטוס "סוחוי 24" ומכנה זאת "תקרית חמורה מאוד". טורקיה מסבירה: המטוס חדר לשטחנו למרות האזהרות לטייסים. שני הטייסים הצליחו לצנוח. אנקרה מקיימת התייעצויות עם נאט"ו

דרמה בגבול: אנקרה הודיעה רשמית כי מטוסי קרב שלה הפילו מטוס קרב רוסי סמוך לגבול בין טורקיה לסוריה, לאחר שחדר לטענתם למרחב האווירי שלה ולא שעה לאזהרות. בקרמלין אישרו כי הופל מטוס קרב מדגם סוחוי SU-24 אך התעקשו כי המטוס לא הפר את המרחב האווירי של טורקיה והיה מעל שטח סוריה בכל זמן הטיסה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסרטון וידאו שפורסם בטלוויזיה הטורקית נראה מטוס הקרב שנפגע כשהוא בוער ומאבד גובה, עד שהוא נעלם מאחורי צלע הר בצד הסורי של הגבול. בתיעוד אחר נראים שני הטייסים שהצליחו למלט את עצמם מהמטוס ולצנוח.

על פי חלק מהדיווחים, אחד משני הטייסים שנטש את המטוס נלכד על ידי כוחות הביטחון הטורקיים. זמן קצר לאחר ההתרסקות דיווחה סוכנות הידיעות הטורקית דוגאן כי מסוקים רוסיים סרקו אחר הטייס השני סמוך לגבול, אך ארגוני מורדים טוענים כי הטייס בידיהם. מהתיעוד שפרסמו נראה כי הטייס ככל הנראה נהרג.

גורם רשמי בצבא טורקיה מסר לסוכנות הידיעות רויטרס כי שני מטוסי F-16 של צבא טורקיה היו מעורבים בהפלת המטוס הרוסי, לאחר שטייסיו התעלמו מעשר אזהרות ששוגרו לעברם. ברוסיה נטען כי המטוס הופל באמצעות ירי נ"מ מהקרקע.

בעקבות התקרית החריגה הורה ראש ממשלת טורקיה אהמט דאבוטאולו למשרד החוץ במדינה לקיים התייעצות דחופה עם נאט"ו ועם האו"ם. דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב אמר כי הפלת המטוס היא "תקרית חמורה מאוד", אך הוסיף כי מוקדם להסיק מסקנות. "בלתי אפשרי לומר משהו מבלי שיש את המידע המלא", אמר לכתבים.

בהכנת הידיעה השתתפו עמית ולדמן, ירון שניידר וגאנם איברהים