תיעוד: משחררים את סינג'אר מידי דאע"ש

כ-7,500 לוחמים כורדים נכנסו הבוקר לעיר היזידית סינג'אר בתום מבצע כיבוש מורכב. הלוחמים הניסו את לוחמי ארגון הטרור דאע"ש שהחזיק בעיר מאז 2014. חשיבותה המרכזית של העיר היא היותה ציר ראשי המקשר בין בירת דאע"ש בסוריה לבין עירק

הישג חשוב לכוחות הפשמרגה הכורדים שהכריזו היום (שישי) על שחרורה המוחלט של העיר סינג'אר בצפון עיראק מידי כוחות ארגון הטרור דאע"ש. את סיום המבצע סימנו הכוחות בתליית דגל ענק של הלאום הכורדי על מגדלי תבואה במרכז העיר, מראה ששודר בהרחבה בטלוויזיה הכורדית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

העיר, היזידית ברובה, הייתה בידי הארגון המוסלמי-סוני מאז נכבשה במתקפה נרחבה שנערכה באוגוסט 2014, שהקנתה לארגון הקיצוני את מירב השטחים עליהם הוא שולט כיום.

7,500 לוחמים נכנסו לעיר (רויטרס)

עוד בנושא:

דיווח: ג'ון הג'יהאדיסט חוסל בסוריה?

"חיסול הרוצח הברברי - הגנה עצמית"

המבצע המתוכנן היטב החל אתמול, עם הפצצה מקדימה של מטוסי הקואליציה הבינלאומית בראשות ארה"ב נגד דאע"ש וריכוך עמדות ארטילרי שנמשך שעות ארוכות. בחסות האש הכבדה תפסו לוחמי הפשמרגה, בסיוע לוחמי הכוחות המיוחדים של ארה"ב ובריטניה, את הכבישים המובילים לעיר האסטרטגית מכיוון סוריה. בכך לכדו את לוחמי דאעש בעיר, מנותקים מתגבורת ומאספקה.

לפנות בוקר היום נכנסו לעיר כ-7,500 כוחות רגליים של המיליציה הכורדית, בפיקוחו הישיר של נשיא כורדיסטאן העיראקית מסעוד בארזאני. לאחר שעות ספורות הודיעה הנהגת הכורדים כי העיר שוחררה ולוחמיה עוברים מ"בניין לבניין" לטהרה מלוחמי דאע"ש שנותרו בה.

עיר שעברה "טיהור אתני"

זוהי אינה הפעם הראשונה שכוחות הפשמרגה משחררים את העיר, החשובה לארגון דאע"ש בשל מיקומה האסטרטגי על הכביש בין רקע'א, בירת הארגון שבסוריה למוסול שבעיראק. בפעם הקודמת, בדצמבר 2014, השיב לעצמו הארגון האיסלאמיסטי את מרבית השטחים שנלקחו ממנו כעבור ימים ספורים.

כשכבש ארגון דאע"ש את העיר במקור, בוצע טבח באוכלוסייה היזידית המקומית, שנחשבת ככופרת בעיני הארגון. ה"טיהור אתני" הוביל לבריחה מאסיבית של יזידים מהאזור כולו והסב את תשומת לב העולם כולו לזוועות, דבר שהיה בין הסיבות העיקריות להקמת הקואליציה הבינלאומית נגד דאע"ש.