ראש ממשלת בריטניה: "חיסול הרוצח הברברי - הגנה עצמית"

ראש ממשלת בריטניה מברך על התקיפה האמריקנית נגד "ג'ון הג'יהאדיסט", עורף הראשים של דאע"ש. "זו התקפה נגד הלב של דאע"ש", אמר קמרון. איך הפך המשכיל הבריטי ל"פרזנטור" הכי אכזרי של הארגון? צפו

אבו בכר אל בגדדי הוא המנהיג הבלתי מעורער (בינתיים) של ארגון המדינה האסלאמית - דאע"ש בשבילכם, אבל ה"פרזנטור" של הארגון הזה היה, עד ההודעה האמריקנית על תקיפתו היום (שישי), אחד ויחיד - "ג'ון הג'יהאדיסט". מוחמד אמוואזי - בשביל בני משפחתו. אזרח בריטי בן 27. ראש ממשלתו הבריטי בירך על מה שמסתמן כחיסולו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון קיבל אישור מהממשל האמריקני על תקיפתו של עורף הראשים, אך הוא ממתין עדיין לזיהויו הסופי. "מדובר ברוצח ברברי שאיים על אזרחים בסוריה ובעולם כולו", אמר קמרון. "זו פעולה של הגנה עצמית. הדבר הנכון לעשות. זו התקפה נגד הלב של דאע"ש והוכחה למי שיפגע באזרחינו - שגם אם יעבור זמן, נגיע אליו בנחישות".

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי עידכן כי ארה"ב עדיין פועלת להשיג אישור סופי למותו של עורף הראשים. הוא גם לקח את ההישג המשמעותי צעד אחד קדימה. "ימיו של ארגון דאע"ש ספורים", אמר קרי.

מנהיג בלתי מעורער. אלבגדדי

בקורות החיים של ג'ון הג'יהאדיסט הופיע כנראה התואר הזה: עורף הראשים של החטופים המערביים של ארגון המדינה האסלאמית. הוא "כיכב" במרבית מסרטוני הזוועה שהציגו הוצאות להורג של אזרחים מערביים שהארגון החזיק בשבי. עד שנחשף, הוא הסתתר תחת מסכה שחורה, אוחז סכין ביד אחת ובשנייה את הנידון למוות שלבש תמיד חלוק כתום.

קולו הנמוך, המבטא הבריטי והביטחון העצמי הרב יצרו דמות מפחידה שכמו לקוחה מסרטי אימה. המבטא, יחד עם תמונות הזוועה בסרטונים שאף פעם לא נגמרו בסוף טוב, הפכו את האיומים לאמינים במיוחד.

מהספארי לדאע"ש

אז איך הכל התחיל? משפחתו של אמוואזי היגרה לבריטניה מכווית כשהיה בן 6 והשתקעה במערב לונדון. אחרי הלימודים והשלמת תואר ראשון במדעי המחשב, הוא טס לטיול ספארי בטנזניה. בדרכו חזרה נעצר לתחקור ארוך אצל הרשויות בבריטניה. השלב הזה כנראה הפך אותו לקיצוני בעמדותיו.

בשנים הבאות אמוואזי נסע לערב הסעודית, חזר לכווית ונעצר מספר פעמים לתחקורים. במהלך אחד מהם אף ניסה המודיעין הבריטי לגייס אותו כמודיע. ב-2012 עשה את הצעד המכריע בחייו - הוא נסע לסוריה והצטרף לדאע"ש. הוא הגיע לשם משכיל, מתוסכל ובעיקר מלא שנאה למערב. השילוב המסוכן הזה הפך מהגר צעיר לרוצח מסוכן.

דם על הידיים

ואז, אחד אחד, התפרסמו הסרטונים הקשים של ההוצאות להורג בניצוחו. בין השאר הוא שיסף את גרונם של העיתונאים האמריקנים ג'יימס פולי וסטיבן סוטלוף, של עובד הסיוע האמריקני עבדול רחמן-קסיג, של עובדי הסיוע הבריטים דיוויד היינס ואלן הנינג ושל העיתונאי היפני קנג'י גוטו.

בני משפחתו לא ידעו על מעשיו, עד שנחשפו אליהם עם העולם כולו. לדבריהם, בנם סיפר להם כי הוא נוסע "לעבודה הומניטרית" בסוריה. הומניטרי ממש זה לא היה. בפברואר האחרון נחשפה זהותו. חצי שנה אחר כך הוא נחשף בפנים גלויות בסרטון חדש בו הוא נשבע "להמשיך לערוף ראשים".

הבוקר, ככל הנראה, הגיע סופו של עורף הראשים של דאע"ש. מל"ט אמריקני תקף בסוריה באזור העיר ראקה, ה"בירה" של דאע"ש. בכיר אמריקני אישר כי היעד היה ג'ון הג'יהאדיסט, וכי למיטב ידיעתם הוא נהרג במתקפה.