מנהיג אל קאעידה: "דאע"ש מבצע פשע נגד האסלאם"

הקרב בין ארגוני הטרור הבולטים במזרח התיכון נמשך: מנהיג אל קאעידה גינה את הכפייה של דאע"ש וטען כי "זו ח'ליפות של פיצוצים, חבלה והרס". יורשו של בן לאדן טען כי מנהיג דאע"ש "שופך דם רק כדי לשלוט"

אל בגדדי ואל זוואהירי (רויטרס)

מנהיג אל קאעידה מחריף את המאבק בדאע"ש: למרות שבחודש שעבר התבטא בעד שיתוף פעולה בין שני ארגוני הטרור הפועלים בסוריה, היום (שלישי) יצא איימן אל-זוואהירי, סגנו בעבר של בן לאדן שהפך למנהיג הארגון, במתקפה חריפה של דאע"ש והעומד בראשו, אבו בכר אל בגדדי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אתה שופך דם ותוקף את האומה האיסלאמית כדי לשלוט", אמר אל זוואהירי בהרצאה מוקלטת. "הח'ליפות של בגדדי היא ח'ליפות של פיצוצים, חבלה והרס".

את עיקר הביקורת שמר מנהיג אל קאעידה לדרכים שבהן דאע"ש כופה על אנשים להתאסלם ולהישבע אמונים לארגון. "שבועת אמונים בדרך של כפייה, שהתירו כמה מאנשי הדת, אינה הדרך שלנו", הסביר.

למרות הדיווחים על ההישגים של דאע"ש מול ארגוני מורדים אחרים, בהם ג'בהת א-נסורה המשתייך לאל קאעידה, טען מנהיג ארגון הטרור כי "בגדדי אינו שולט בנו. יש מוג'אהדין ששולטים על שטחים רחבים יותר מאלו שבהם שולט ארגונו".

"הכפייה של דאע"ש - לא דרכנו" (חדשות 2)

"כפייה היא פשע נגד ההלכה המוסלמית"

עוד הדגיש אל זוואהירי כי "בחירת ח'ליף יכולה להיעשות רק בהתאם לרצונם של המוסלמים. הפקעת המנהיגות בחרב ובכפייה היא פשע נגד ההלכה המוסלמית". לדבריו, אל בגדדי הפר את שבועת האמונים למולא עומר של קודמיו בארגונו ובכך גם הפר את עצתו של בן לאדן.

גם בחודש שעבר הצהיר מנהיג אל קאעידה כי הוא "איננו מכיר בתביעתו של אל בגדדי להיחשב כח'ליף" וכי דרישת הארגון להגדרה כח'ליפות אינה לגיטימית.

בסיום דבריו הפעם קרא מנהיג אל קאעידה לחכמי הדת המוסלמים לחדד את אזהרותיהם לבני הנוער מפני הבנה לא נכונה של האסלאם, כדרכם של הארגונים הסלפים המאשימים זרמים אחרים בכפירה, וכן רעיון הח'ליפות.

לפני כחודש הציע אל-זוואהירי שיתוף פעולה עם כוחות דאע"ש בלחימה בעירק ובסוריה. בקלטת קולית שפרסם אז הצהיר כי הוא מכיר בהישגים של דאע"ש בלחימה - ובכך למעשה קרא לג'בהת א-נוסרה לשקול האם להיכנס לשיתוף פעולה עם כוחות דאע"ש.