רוסיה תוקפת בסוריה בנשק לא חוקי?

יותר מ-50 כלי טיס רוסיים לוקחים חלק במתקפה האווירית נגד יעדים שונים ברחבי סוריה – זה היום השני ברציפות. ברוסיה מדגישים כי התקיפות מכוונות נגד דאע"ש ואינן פוגעות באזרחים, אך בארצות הברית מתעקשים: הרוסים פוגעים במורדים שאומנו וחומשו על ידי ה-CIA

מטוסי קרב רוסיים תקפו היום (חמישי) שורה של יעדים באזור אידליב, חומס וחמה בסוריה - זה היום השני ברציפות. בהודעה שפרסם משרד ההגנה במוסקבה נמסר כי עשרות מטוסי סוחוי 24M וסוחוי 25 תקפו מספר של דאע"ש ברחבי המדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הבהיר כי כפי שקרה אתמול, גם הפעם רוסיה עדכנה את הפנטגון מבעוד מועד בנוגע לתקיפות בשמי סוריה והדגיש כי בכוונת מוסקבה להקים "מנגנון חירום" משותף עם ארצות הברית לתיאום הפעולות הצבאיות בסוריה. תיעוד של אחת התקיפות מעלה כי מדובר בנשק לא מדויק, בעל פיזור רחב מאוד עם אפקט דומה לזה של פצצות מצרר - מה שמעלה ספק בנוגע לחוקיות השימוש בו.

לאחר שאתמול דווח כי עשרות אזרחים נהרגו בתקיפות הרוסיות, במשרד ההגנה במוסקבה הדגישו היום כי מטוסי הקרב נמנעו מפגיעה באזורים מאוכלסים. הנשיא פוטין הוסיף כי הדיווחים על מות אזרחים בתקיפות של כלי טיס רוסיים הן בגדר "מתקפת אינפורמציה".

ברוסיה טוענים כי בין היעדים שהותקפו ישנו מחסן תחמושת סמוך לאידליב, מפקדה של דאע"ש בחמה ומבנה שבו מטעינים חומרי נפץ על מכוניות תופת בחומס. אתמול האשימו בארצות הברית כי התקיפות הרוסיות כוונו נגד יעדים של צבא סוריה החופשי - ארגון המורדים שזוכה לתמיכה אמריקנית.

להאשמות האלה הצטרף היום גם הסנאטור הרפובליקני ג'ון מקיין. "אני יכול לאשר באופן מוחלט שהיו תקיפות נגד כוחות סורים שאומנו וחומשו על ידי ה-CIA", אמר מקיין בריאיון ל-CNN. ארגוני אופוזיציה בסוריה דיווחו כי בסך הכל תקפו מטוסי קרב של רוסיה 30 מטרות בצפון-מערב המדינה ולאורך צירי התנועה המרכזיים המקשרים בין דמשק לבין הצפון, בדגש על דרכי הגישה לאזור החוף הסורי - מעוז העלאווים.