בכיר רוסי לשעבר חושף: "לרוסיה אין אמון רב באסד"

דיפלומט רוסי בכיר לשעבר חושף כי רוסיה פעלה להחליף את שלטונו של באשר אל-אסד בסוריה, אך החליטה לסגת מכך לאחר שלא מצאה לו מחליף. לדבריו, התמיכה הרוסית בסוריה נועדה למנוע זליגת פעילי טרור לתוך שטחה שלה

אסד, ארכיון (רויטרס)

בעוד התמיכה של רוסיה במשטר הסורי מתגברת, אומר דיפלומט בכיר לשעבר כי למוסקבה אין אמון רב בנשיא באשר אל-אסד. בריאיון לעיתון ״א-שרק אלאוסט״ טען  ניקולאי קוזאנוב, היושב כעת בלונדון, כי רוסיה סבורה שאסד צריך ללכת ואף חיפשה לו מחליף, אך ללא הצלחה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לטענת הדיפלומט הרוסי לשעבר, סוד ההישרדות של אסד טמון בכך שהוא יצר לעצמו מערך צבאי בלתי רשמי הכולל קשרים עם חבורות החבות לו את נאמנותן אליו באופן אישי. לטענתו - אין ביטחון שהמערך הזה, שעליו נשען המשטר, ימשיך להתקיים ויהיה נאמן למי שיבוא במקום אסד.

עוד טען הבכיר כי הסיבה הראשונה במעלה להתערבות הצבאית בסוריה היא המאבק בארגונים הקיצוניים ובראשם דאעש וג׳בהת א-נוסרה. רוסיה חוששת שבמידה שייפול משטרו של אסד יחזרו לוחמים רוסים בארגונים הקיצוניים הללו לשטח רוסיה ויעבירו את העימות לשם.

התמיכה דווקא גוברת, פוטין (רויטרס)

הוא הסביר כי רוסיה מתנגדת לחלוקת סוריה, אך לא תעזור למשטר להחזיר את השטח שהפסיד, בכך למעשה משלימה עם המצב הקיים. עוד אומר הדיפלומט הרוסי, שתפקידו האחרון היה בשגרירות הרוסית בטהרן, כי סיום הסכסוך בסוריה אינו עומד בראש סולם העדיפויות של האיראנים.

ההסבר הנראה לעין לכך הוא שהדבר החשוב ביותר מבחינת טהרן הוא חיזבאללה ולכן היא מעדיפה שאסד ישלוט באזור החוף הסורי, אזור קרוב יחסית ללבנון, דרכו ניתן להוביל משלוחי אספקה הן מהים והן מהאוויר.