"להרחיב את הסכם השלום עם ישראל לעוד מדינות"

נשיא מצרים א-סיסי, אחד המנהיגים הבולטים בעולם הערבי, קורא למדינות במזרח התיכון להתאחד במלחמה נגד הטרור. בריאיון לסוכנות הידיעות איי.פי הוא אומר כי יש לחדש את המאמצים לפתרון הסוגיה הפלסטינית, דבר שלטענתו יכול לשנות את פני האזור

א-סיסי, ארכיון (רויטרס)

בריאיון מקיף לסוכנות הידיעות איי.פי אומר נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי כי יש לחדש את המאמצים לפתרון הסוגיה הפלסטינית ושעל ארצו להרחיב את הסכם השלום בן 40 השנים עם ישראל למדינות ערב נוספות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי א-סיסי לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני משמעותיות רבה למזרח התיכון. "הדבר יכול לשנות את פני האזור ולשפר באופן משמעותי את המצב", אמר המנהיג המצרי. הוא הוסיף: "אני אופטימי מטבעי ואני אומר שיש הזדמנות גדולה".

נשיא מצרים התייחס גם לסוגיה הבוערת ביותר בימים אלו בעולם הערבי - מלחמת האזרחים המשתוללת בסוריה ומשבר הפליטים שהגיע בעקבותיה. "אנחנו רוצים שסוריה תישאר אומה אחת ולא תפוצל למספר מדינות", הבהיר א-סיסי את עמדתו.

"לא לפצל את סוריה" (רויטרס)

הוא מזהיר כי התמוטטותה של סוריה עלולה להוביל למצב שכל כלי הנשק והציוד הצבאי ייפלו לידיים הלא נכונות - לאלו של ארגוני הטרור הפועלים בשטח המדינה. "אם זה יקרה, לא רק סוריה תהיה בסכנה, אלא כל המדינות השכנות", הוא מדגיש. "זה החשש שלי".

את הריאיון קיים נשיא מצרים בניו יורק, שם הוא מקיים ביקור רשמי באו"ם. א-סיסי הדגיש כי על המדינות במזרח התיכון לשתף פעולה כדי להביס את ארגוני הטרור. לטענתו, זו הדרך היחידה לעצור את האלימות שמשתוללת בארצו שלו כמו גם במדינות נוספות באזור.

מי שהיה רמטכ"ל צבא מצרים עד לשנת 2014 ניצב כעת מול משבר של ממש - כשהלחימה נגד קיצוניים אסלאמיסטים בסיני מאבדת לעתים שליטה. א-סיסי הדגיש כי הוא נחוש להשיב את השקט לאזור והטיל ביקורת על האחים המוסלמים שלדבריו אחראים למצב.