צבא ארה"ב: "סיוע שהענקנו למורדים בסוריה הועבר לארגון טרור"

צבא ארה"ב הודיע כי הוא בוחן דיווחים על פיהם כוחות המורדים הסורים, אותם כוחות שאומנו על ידי הצבא האמריקני, העבירו תחמושת וסיוע הומניטרי שהעניקה להם ארה"ב לארגון הטרור ג'בהת א-נוסרה. על פי הדיווח, הסיוע הועבר בתמורה למעבר בטוח בשטח הנמצא בשליטת הארגון

תבוטל תכנית האימונים בסוריה? (רויטרס)

כוחות המורדים הסורים שאומנו על ידי ארה"ב כחלק מהמאבק בארגון דאע"ש, העבירו חלק מהתחמושת ומהציוד ההומניטרי שקיבלו מארה"ב לארגון הג'יהאדיסטי ג'בהת א-נוסרה, כך מסר דובר צבא ארה"ב. על פי הדיווח, הציוד הוענק לארגון הטרור המקושר לאל קאעידה, בתמורה למעבר בטוח בשטחי סוריה הנמצאים בשליטתו. מדובר במכה נוספת למאמצים האמריקאים לאמן כוחות מקומיים שילחמו בלוחמי דאע"ש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המורדים העבירו שש משאיות ותחמושת, המהווים כרבע מהסיוע האמריקני שקיבלו, לטובת ארגון הטרור דרך מתווך מוקדם יותר השבוע, כך נמסר בהודעת הצבא. בתמורה, קיבלו המורדים מעבר חופשי בטריטוריה של הארגון. "אם המידע מדויק, העברת הציוד מהכוחות הסורים החדשים לארגון ג'בהת א-נוסרה מדאיג ביותר ומהווה הפרה של הקווים המנחים של תוכנית הסיוע לכוחות הסורים", הבהירו בצבא.

"המפקדה המרכזית האמריקנית" שמפקחת על המבצעים הצבאיים האמריקנים במזרח התיכון, קיבלה דיווח על העברת הציוד בערב יום שישי, זאת לאחר שמוקדם יותר באותו היום קיבלו דיווח סותר כי כל הציוד נקלט ונשאר בידי הכוחות המורדים.

החדשות על העברת הציוד מהוות סימן ראשון לבעיות בתכנית האמריקנית לאמן ולחמש כוחות מקומיים שילחמו בכוחות דאע"ש בסוריה, בזמן שמלחמת האזרחים בת ארבע השנים מתנהלת במקביל במדינה. מלחמת האזרחים גבתה עד כה את חייהם של 250 אלף איש, והובילה לעזיבת כמחצית מהאוכלוסייה, שלפני המלחמה מנתה כ-23 מיליון נפש.

גנרל בכיר בצבא ארה"ב אמר בשבוע שעבר בקונגרס כי רק קומץ מורדים עדיין נלחמים בסוריה, למרות שגורמים רשמיים בצבא ארה"ב טענו השבוע שעשרות נוספים הצטרפו ללחימה. גורמים רשמיים בארה"ב מסרו כי הדיווחים הסותרים בדבר העברות הנשק ייחקרו, ותוצאות החקירה עלולות להוביל לכך שתוכנית הסיוע והאימון בסוריה תבוטל.