האסון בסעודיה: "המתפללים אשמים"

717 מתפללים נמחצו למוות ועוד מאות נפצעו באסון הכבד ביותר שהכה בסעודיה ב-25 השנים האחרונות. הרשויות במדינה מאשימות דווקא את עולי הרגל: "הם לא נשמעו לאזהרות". החשש: מניין ההרוגים צפוי עוד לעלות

מספר ההרוגים הולך ועולה (רויטרס)

ממדי האסון בסעודיה הולכים ומחריפים, בממשלה מאשימים את המתפללים: שעות לאחר האסון בעיר מינא, במהלכו נהרגו 717 בני אדם ולמעלה מ-800 נפצעו בזמן שנערכו לעלייה לרגל ונמחצו עקב הדוחק הרב במקום, בממשלה הסעודית מפנים אצבע מאשימה לעבר המאמינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שר הבריאות הסעודי, חליד אל-פאליח, האשים עולי רגל לא ממושמעים באסון היום, שאירע בסמוך לעיר מכה, אליה עולים מיליוני מוסלמים מדי שנה. "הטרגדיה לא הייתה מתרחשת, אם הם היו מצייתים להוראות", אמר השר לרשת אל-ערביה. "הרבה מאוד עולי רגל התנהלו בלי להישמע ללוחות הזמנים וזו הייתה הסיבה שהובילה לאסון", הוסיף השר.

צוותי הצלה מטפלים בפצועים (רויטרס)


האסון התרחש לאחר שמאות אלפי מאמינים מוסלמים הגיעו לעיר מינא הסמוכה למכה, על מנת להיערך לעלייה לרגל לכעבה, המתחם הקדוש ביותר לאסלאם, בשיאו של חג הקורבן (עיד אל-אדחא) החל היום. המאמינים התכוונו לבצע את מצוות החאג' - עלייה לרגל לה מחויב כל מוסלמי במהלך חייו.הדוחק הרב גרם להמונים לרמוס אחד את השני - מה שהוביל לתוצאות הקשות. צוותי הצלה ורפואה הוזעקו למקום והחלו לטפל בפצועים הרבים. בתמונות מזירת האסון נראות עשרות אלונקות ועליהן גופות של מתפללים. עיד אל-אדחא נחשב ליום המסוכן ביותר לעולים לרגל למכה - זאת מכיוון שמספר עצום של מתפללים מנסה לבצע טקסים רבים באותו הזמן במקום אחד.

האסון השני בתוך שבועיים

רק לפני שבועיים נהרגו עולי רגל מוסלמים בסעודיה עקב תאונה שהתרחשה במכה. 111 בני אדם נהרגו ויותר מ-180 נפצעו בעקבות נפילת עגורן במתחם הכעבה. רוחות חזקות שנשבו במקום הובילו לתאונה הקטלנית. בשנה האחרונה הגבילו השלטונות הסעודים את הכניסה למתחם בשל השיפוצים הנערכים בו.

אמבולנס בדרכו לזירת האסון (רויטרס)

מינא היא האזור שבו מתרכזים רבים מעולי הרגל ובו מוקמים אוהלים ממוזגים עבור המאמינים שמשתתפים מדי שנה גם בטקס זריקת אבנים שמדמה את סקילת השטן וגובה את חייהם של רבים. האסון היום, הוא החמור ביותר מאז 1990, אז נהרגו 1,426 עולי רגל במהלך טקס סקילת השטן בתוך מנהרה סמוך למכה.