"אביו של איילן השיט את הסירה וגרם בעצמו לטביעה"

האם האב הסורי שאיבד את שני ילדיו בהתהפכות בדרך לאירופה אשם באסון? כך טוענים שלושה נוסעים ששרדו את טביעת כלי השיט. "הוא זה שהרג את הילדים והאישה שלו, וגם את הילדים שלי", אמרה אם שאיבדה את שתי בנותיה בטביעה

תמונת גופותיהם של איילאן וגאליב כורדי, שטבעו בדרך לאירופה, זעזעו בשבועות האחרונים את העולם, והיוו סמל למצוקת הפליטים שבורחים מסוריה ונמלטים על נפשם מאימת דאע"ש. פליטים ששרדו את האסון הימי טוענים כי מי שהשיט את הסירה – שהייתה עמוסה יותר מהתקן – היה לא אחר מאביהם של הילדים, עבדאללה כורדי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אחמד האדי ג'וואד נמלט מסוריה עם משפחתו ושט על אותה ספינה יחד עם אשתו וילדיו. כאשר הסירה התהפכה טבעו שתיים מבנותיו – זאינאב וחאידר בנות ה-11 וה-9. אשתו ובת נוספת של השניים שרדו את האסון, ובני המשפחה ששרדו טענו כי עבדאללה כורדי המכונה אבו גאליב "שיתף פעולה עם המבריחים" ואף אחז בהגה בזמן האסון. פליט עירקי אישר את גרסתם של השניים, בעוד כורדי עצמו דחה את הטענות ואמר כי מבריח טורקי אשם באסון.

"הסיפור שאבו גאליב מספר הוא לא נכון", אמר ג'וואד. "אני לא יודע מה גרם לו לשקר – אולי פחד. הוא היה הקברניט מהרגע הראשון ועד שהספינה שקעה". גוואד הוסיף כי בניגוד לדבריו של האב, "לא היה שום גבר טורקי ולא קפצנו לים. היינו 14 על הסיפון". לאחר האסון דווח כי הסירה הקטנה התאימה לעשרה אנשים בלבד אך הועמסה מעבר לתקן על ידי המבריחים.

ג'וואד, שאיבד כאמור שתיים מבנותיו באותו אסון, הוסיף שכורדי "ארגן את המסע עם הכורדים. חשבנו שהוא רק נהג, אבל אחרי האסון התעקשנו לקבל הכסף חזרה והוא אמר שהכסף כבר הועבר לטורקים. על מה? הוא זה שהביא את הסירה וארגן את הטיול. אחרי המקרה ראינו אותו בחדשות והבנו". לדבריהם, כורדי איבד עשתונות והאיץ כאשר גל פגע בסירה וטלטל אותה.

איילאן וגאליב שטבעו באסון

זיינאב עבאס ג'וואד, אמן של הבנות שטבעו, הוסיפה: "בהתחלה הזדהיתי איתו כי גם הוא איבד את הילדים שלנו, אבל אז שמעתי את השקרים שלנו. לפני שמשמר החופים אסף אותנו הוא אמר לי לא להגיד שהוא השיט את הסירה. הוא זה שהרג את הילדים והאישה שלו, וגם את הילדים שלי. איך הוא יכול לשקר ככה?".