דיווח: "75% מהנפט לישראל מגיע מעירק"

ה"פייננשל טיימס" חושף את הקשר הישראלי-כורדי שמסייע לממן את המאבק בדאע"ש. לפי הדיווח ישראל שילמה כמיליארד דולר על הנפט שהיא מייבאת מהשטחים בהם שולטים הכורדים. גורם בכיר: "לא אכפת לנו לאן מגיע הנפט, העיקר לממן את הכוחות שנלחמים בדאע"ש"

הנפט בעירק, ארכיון (רויטרס)

ה"פיננשל טיימס" מדווח כי כ-75% מהנפט שישראל ייבאה בחודשים האחרונים מגיע משטחים שעליהם השתלטו הכורדים בצפון עירק. על פי הדיווח, הכספים שהתקבלו מישראל משמשים את המורדים הכורדים במאבקם בארגון המדינה האסלאמית - דאע"ש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי העיתון הכלכלי, בתי הזיקוק וחברות הנפט הישראליות ייבאו יותר מ-19 מיליון חביות נפט כורדי בתקופה שבין תחילת חודש מאי ועד 11 באוגוסט. על פי ניתוח של מחירי הנפט בעולם, עלות של משלוח כזה נעה סביב מיליארד דולרים שאותם העבירה ישראל לכורדים.

כמות הנפט הזו מהווה יותר משליש מכל הייצוא מהשטח הכורדי בצפון עירק, הוא מועבר לטורקיה ומשם מגיע לישראל. מדובר ב-77% מכמות הנפט שישראל זקוקה לו, היא מוערכת בכ-240,000 חביות נפט מדי יום.

מומחים למסחר בנפט ואנליסטים העלו השערה כי ישראל רוכשת את הנפט הכורדי במחיר מוזל, אך גורמים באזור מכחישים זאת. גורמים נוספים ששוחחו עם העיתון הכלכלי העריכו כי ייתכן שמדובר בדרך עקלקלה של ישראל להעביר כסף לכורדים ובכך לתמוך במאבקם.

"לא אכפת לנו לאן הנפט מגיע ברגע שהעברנו אותו לרוכש", הסביר יועץ בכיר לממשל הכורדי. "הדבר החשוב ביותר עבורנו הוא לקבל את הכסף כדי לממן את כוחות פשמרגה הנלחמים נגד דאע"ש, וכדי לשלם את המשכורות של עובדי המדינה".

"הנוכחות של ישראל ברשימת הקונים המובילים של נפט מצפון עירק ממחישה את הסדק שנפער בין הכורדים שבמחוז ארביל לממשל הפדרלי בבגדד", נטען בדיווח. הסיבה: כמו ממשלים רבים במזרח התיכון, עירק מסרבת להכיר בישראל ואין לה כל קשרים רשמיים עמה.

בישראל סירבו להגיב לדיווחים על רכישת הענק, בטענה כי סוגיית מקורות האנרגיה היא נושא של ביטחון לאומי. עם זאת גורמים המעורים בנושא מציינים כי ישראל ממשיכה לייבא נפט מאזרבייג'ן, קזחסטן ורוסיה, הספקים העיקריים שלה בעשור האחרון .