פיצוץ עז בקהיר, פלסטינים נחטפו בסיני

מכונית תופת התפוצצה בפרבר של הבירה המצרית: עדי ראייה דיווחו על חשוד שנמלט מהזירה רגע לפני הפיצוץ. בתקרית טרור אחרת נחטפו פלסטינים תושבי עזה שהיו בדרכם לקהיר: אף ארגון לא לקח אחריות על המעשים עד כה

לא שקט במצרים: פיצוץ עז הרעיד הלילה (חמישי) את הבירה קהיר, ועורר חשש למניין נפגעים רב. מדיווחים של כלי התקשורת הערביים עולה כי לפחות 29 בני אדם נפצעו מהפיצוץ העז, שככל הנראה נגרם ממכונית תופת. שעות ספורות קודם לכן נחטפו ככל הנראה ארבעה פלסטינים שהיו בדרכם לקהיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שלוחת דאע"ש בסיני לקחה אחריות על הפיגוע בפרבר הבירה קהיר. "יידעו כופרי משרד הפנים וצבא מצרים, זנבותיהם של היהודים, שאנו לא אנשים ששוכחים את נקמת הדם. לא ננוח כל עוד יש בידיהם אסירים ומעונים. כל מי שידיו מגואלות בדם מוסלמים, ובפרט דמם של לוחמי ג'יהאד, צריך לדעת שידנו תשיג אותו ולא נניח לו. צפו לרע" -  כך נכתב בהודעת האחריות שפורסמה לפני זמן קצר.

הפיגוע עצמו מוצג בהודעה כפעולת נקם על הרג שישה מחברי תא של "אנסאר בית אלמקדס" בקהיר: השישה הוצאו להורג על ידי המשטר המצרי, לאחר שהורשעו ברצח אנשי ביטחון בתקרית שאירעה במרס 2014. כמו כן, טען הארגון, מדובר בנקמת דמם של "כל השהידים המוסלמי".

מוקד הפיצוץ, לפי הדיווחים של עדי ראייה, היה בסמוך לבית משפט ולבניין של מערכת הביטחון המצרית. רכב שרוף נמצא בזירה - והעלה את החשד כי מדובר בפיגוע התאבדות. תושבים רבים דיווחו על פיצוץ עז ואף טענו כי ראו אדם מחנה מכונית ונמלט ממנה רגע לפני הפיצוץ.

שעות ספורות קודם לכן אוטובוס שעשה את דרכו מרפיח לקהיר נתקל במארב של חמושים: על פי הדיווחים, ארבעה נוסעים פלסטינים נחטפו על ידי החמושים. מקורות ביטחוניים במצרים סיפרו כי באוטובוס היו 50 בני אדם, ובשלב זה לא ברור מדוע לא נחטפו כל הנוסעים.

אוטובוס הותקף בסיני. ארכיון (רויטרס)

על פי הדיווחים, העזתים שנחטפו היו בדרכם לטורקיה. גם במקרה זה אף ארגון לא לקח אחריות עד כה. אצבע מאשימה הופנתה כלפי דאע"ש, שככל הנראה ערף את ראשם של שלשוה בני אדם והוציא להורג שבוי קרואטי על אדמת סיני.

שר הפנים של חמאס בעזה, איאד אל-באזום, אישר כי ארבעה פלסטינים נעדרים מאז התקרית: "אנחנו בשיחות דחופות עם הדרגים הגבוהים של הרשויות במצרים כדי להבין את נסיבות האירועים ולברר איפה הם נמצאים", אמר, "אנחנו קוראים לשר הפנים המצרי להבטיח את שלומם של הנוסעים שנחטפו ולהביא לשחרורם".

לדבריו, האוטובוס לווה על ידי חיילים מצרים בזמן שהותקף. צבא מצרים סירב להגיב רשמית על התקרית, וכך גם משרד הפנים במדינה.

האם דאע"ש יבריח את האמריקנים מסיני?

אתמול דווח כי ארצות הברית שוקלת שינוי במשימת הכוח הרב-לאומי, שהוצב בסיני במסגרת הסכם השלום בין ישראל למצרים. כיום מוצב גדוד אמריקני באזור שארם א-שייח' שבדרום חצי האי, באזור שאינו נתון למתקפות של דאע"ש. עם זאת, האמריקנים ומפקדת הכוח הרב-לאומי שיושבת ברומא הגיעו למסקנה שיש לבחון מחדש את הצבת הכוח.

הכוח הוכנס לסיני כדי לפקח על רצועות דילול הכוחות שבין ישראל למצרים, אך ישראל אישרה בשנים האחרונות למצרים להכניס כוחות לחצי האי. למעשה, למצרים יש כבר יותר מדיוויזיה ממוכנת בסיני, אך היא עדיין אינה מצליחה להתגבר על ההתקפות של דאע"ש בצפון-מזרח סיני. הדבר הזה חושף את אנשי הכוח הרב-לאומי להתקפות.

בין היתר נשקלת האפשרות להוציא את הגדוד של צבא פיג'י, שמוצב בצפון סיני, מכל מוצבי הקבע מכיוון שהם חשופים לתקיפה ומצוידים בנשק קל. במקביל נשקל תגבור החימוש של הגדוד האמריקני בשארם א-שייח'. עם זאת, המגמה היא להגיע בשנים הקרובות להסכמה עם ישראל ומצרים על הפסקת פעילות הכוח.