המתקפה על תימן: כך זה נראה

חיל האוויר הסעודי, בסיוע קואליציה ערבית, פתחו במתקפה אווירית על המדינה שמותקפת ע"י מורדים שיעים. בתום חילופי אש הצליחו נאמני הנשיא הנמלט להחזיר את השליטה בנמל התעופה בעדן. הרס וגופות ברחובות‎

תימן של החות'ים תחת מתקפה: בשעות הלילה (חמישי) תקפה ערב הסעודית, יחד עם בנות בריתה, מעוזים של המורדים בתימן. כלי התקשורת המקומיים, שעברו לשליטת החות'ים, דיווחו על עשרות נפגעים במתקפה מצפון לבירה צנעא - ושידרו את תמונות ההרס והזוועה. חלק מההרוגים חוסלו במתקפות מדויקות מהאוויר בשעה שנסעו בכלי רכב בבירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שעות ספורות לאחר שגרמו לנשיא האדי ככל הנראה לעזוב את ארצו, החות'ים הנתמכים בידי אירן נמצאים תחת מתקפה עזה ממספר כיוונים: תומכיו של הנשיא הצליחו, לאחר קרבות עזים, לכבוש מחדש הבוקר את נמל התעופה הבינלאומי של עדן מידי החות'ים - שהשתלטו עליו רק אתמול. מחירי הנפט זינקו בעקבות קריסת הממשל - אך במערב הרגיעו כי לא צפוי מחסור בשוק הנפט העולמי.

רשת "אל-מסירה" התימנית, שעברה גם היא לשליטת החות'ים, שידרה במהלך הלילה תמונות של נזקי המתקפה ואת תמונות הגופות – בהם גם ילדים ונשים. בכיר חות'י טען היום כי המורדים "ערוכים להתמודד עם מדינות המפרץ" ללא עזרה צבאית מצד אירן. לעומתו, גורם סעודי לא שלל אפשרות של פעולה קרקעית בתימן אם הדבר יידרש לצורך השבת הסדר למדינה.

נפגעים והרס בבירה (רויטרס)

דובר משדר החוץ האירני קרא להפסיק לאלתר את המתקפות האוויריות בשטחה של תימן. "זו הפרה משמעותית של הריבונות התימנית", ציין.

"סעודיה תתחרט על התוקפנות"

לכוחות הסעודיים התוקפים הצטרפו גם מצרים, ירדן, מרוקו, סודן, איחוד האמירויות, כווית, בחריין, קטאר ופקיסטן. ערב הסעודית הקצתה לצורך המתקפה 100 מטוסי מלחמה ו-150 אלף חיילים.

זמן קצר לאחר הודעת סעודיה על יציאה למערכה, מספר מטוסי מלחמה יצאו למתקפה שהתמקדה בנמל התעופה של הבירה צנעא ובבסיס צבאי סמוך בו מתבצרים המורדים.

מהומות בתימן (רויטרס)

מנהיג בכיר של תנועת החות'ים אמר כי התקיפות של הקואליציה הן "אגרסיה נגד ארצו שיכולה לגרום למלחמה רחבה באזור". לדברי הבכיר מוחמד אל-בוקהיטי, "העם התימני הוא חופשי – ואנחנו נתעמת עם התוקפים. ממשלת סעודיה תתחרט על התוקפנות".

ארה"ב תסייע אך לא תשתתף במתקפה

הבית הלבן הודיע כי הוא תומך במבצע של מדינות המפרץ והנשיא אובמה אישר "סיוע לוגיסטי ומודיעיני" מצד ארצות הברית לקואליציה.

הקרבות במדינה השסועה לא נפסקים

"ארצות הברית לא פועלת באופן ישיר בתימן, אבל אנחנו מבססים תא תכנון משותף עם ערב הסעודית כדי לתאם את שיתוף הפעולה", אמרה ברנדט מיהן, דוברת מועצת הביטחון הלאומית של ארה"ב. אתמול בשעות הערב נכנסו המוני אזרחים למתחם הארמון בעדן והחלו לבזוז אותו, לאחר שהנשיא האדי נמלט ליעד לא ידוע.

אירן מתקרבת לשליטה בכל שטחה של תימן

בעקבות ההתפתחויות האחרונות העבירה ממשלו של האדי בקשה למועצת הביטחון של האו"ם להתערב בדחיפות בנעשה במדינה, וזאת לאחר שמוקדם יותר אתמול הצליחו מיליציות של החות'ים, הנתמכות בידי אירן, להשתלט על בסיס צבאי גדול סמוך לעדן ולהגיע עד לאזור המפרץ.

המורדים הניסו את הנשיא האדי

המשמעות המעשית של המהלך היא שאירן שולטת כעת כמעט בכל תימן, והגיעה עד לכניסה לים סוף. ההשתלטות של החות'ים של השלטון בתימן מאיימת לא רק על שלומה של המדינה השסועה, אלא על האזור כולו: מדינות המפרץ חוששות כי הציר בראשות אירן ישתלט באמצעות הגישה לים ולמשאבים גם על שטחים נוספים במזרח התיכון.

כבר שלשום דווח על תזוזה של כוחות סעודיים לעבר הגבול מחשש להשתלטות המורדים השיעים על עדן. הסעודים הצהירו בעבר על כוונתם לבלום את ההתקדמות של החות'ים גם אם יהיה הדבר כרוך במתקפה אווירית על מעוזי המורדים בתוך תימן, ונראה כי כעת החליטו שהגיעה העת לפעול. המורדים החות'ים פועלים בסיוע כוחות סונים הנאמנים לנשיא לשעבר עבדאללה סאלח, שנאלץ לוותר על שלטונו ב-2011 בעקבות מחאות ענק במדינה.

עשרות הרוגים ונזק רב