סעודיה פתחה במתקפה בתימן

בניסיון לבלום את קריסת המשטר בתימן, פתחה הלילה סעודיה במתקפה צבאית נגד המורדים הח'ותים הנתמכים על ידי אירן, שכבר השתלטו על אזורים נרחבים במדינה. "נפעל ככל שיידרש", אמר שגריר סעודיה בארה"ב. המורדים מזהירים: "המבצע יגרור את האזור למלחמה נרחבת"

קואליציה נגד המורדים הח'ותים. ארכיון (רויטרס)

סעודיה פתחה הלילה (חמישי) במתקפה צבאית בתימן במטרה לסייע בשימור השלטון במדינה. בהודעה רשמית שפרסמה סעודיה נכתב כי 10 מדינות נענו לקריאת השלטון בתימן, וחברו יחד לקואליציה במטרה להציל את המשטר הקורס ולהביס את המורדים הח'ותים, המקבלים את תמיכתה של טהרן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

תושבים בבירה צנעא דיווחו כי מטוסי קרב תקפו אווירית מספר אתרים בעיר, בהם שדה התעופה הבינלאומי. שגריר סעודיה בארה"ב אמר במסיבת עיתונאים כי "מטרת המבצע היא להגן על משטרו הלגיטימי של נשיא תימן עבד ראבו מנסור האדי". "נעשה כל שיידרש על מנת להגן על המשטר בתימן", הוסיף השגריר, שאמר כי סעודיה התייעצה עם ארה"ב טרם פתחה במתקפה.

סוכנות הידיעות "רויטרס" דיווחה כי הנשיא אובמה ידע על כוונת הסעודים, ואף נתן את ברכתו למהלך, שתואם "בדרגים הגבוהים ביותר". עם זאת, ארה"ב לא צפויה לקחת חלק פעיל במערכה. בין המדינות שהודיעו עד כה על הצטרפותן לקואליציה בראשות סעודיה ניתן למנות את איחוד האמירויות, כווית, בחריין, קטאר ומצרים.

"המבצע הצבאי יגרור את האזור למלחמה נרחבת", הזהיר מוחמד אל-בוקהיטי, בכיר מקרב המורדים הח'ותים בתימן בתגובה להכרזת הסעודים". "אזרחי תימן לא יהססו להגיב למתקפה, וממשלות סעודיה ומדינות המפרץ יצטערו על תוקפנותן", הוסיף אל-בוקהיטי.

נאחז בכיסא. האדי

המון זועם בזז את ארמון הנשיא

אתמול בשעות הערב נכנסו המוני אזרחים למתחם הארמון והחלו לבזוז אותו. הנשיא האדי השתקע בעדן לאחר שבחודש שעבר נמלץ להימלט מהבירה צנעא בעקבות התקדמות של המורדים החות'ים.

על פי דיווחים שונים בתימן, הנשיא האדי נמלט מעיר הנמל עדן עם מספר מאנשיו באמצעות כלי שיט ועשה את דרכו לג'יבוטי השכנה. עם זאת, גורמים רשמיים בממשל התימני הכחישו כי הנשיא עזב את המדינה וטענו כי נאלץ לעזוב לארמון הממוקם בצידה השני של עדן.

בעקבות ההתפתחויות האחרונות העבירה ממשלת האדי בקשה למועצת הביטחון של האו"ם להתערב בדחיפות בנעשה במדינה, וזאת לאחר שמוקדם יותר אתמול הצליחו מיליציות של החות'ים, הנתמכות בידי אירן, להשתלט על בסיס צבאי גדול סמוך לעדן ולהגיע עד לאזור המפרץ. המשמעות המעשית של המהלך היא שאירן שולטת כעת כמעט בכל תימן, והגיעה עד לכניסה לים סוף.

כבר שלשום דווח על תזוזה של כוחות סעודיים לעבר הגבול מחשש להשתלטות המורדים השיעים על עדן. הסעודים הצהירו בעבר על כוונתם לבלום את ההתקדמות של החות'ים גם אם יהיה הדבר כרוך במתקפה אווירית על מעוזי המורדים בתוך תימן, ונראה כי כעת החליטו שהגיעה העת לפעול.

המורדים החות'ים פועלים בסיוע כוחות סונים הנאמנים לנשיא לשעבר עבדאללה סאלח, שנאלץ לוותר על שלטונו ב-2011 בעקבות מחאות ענק במדינה. במקביל מתכוון הנשיא הנוכחי האדי, שמיקומו כעת לא ברור, להגיע לפסגת הליגה הערבית שתיערך בשארם א שייח' ולדרוש מהמדינות הערביות להתערב במצב במדינה.