כך מתגוננת ירדן מפני דאע"ש

החשש מהמדינה האסלאמית מתרחב, וכך גם ההיערכות נגד ההתקדמות הקרקעית של ארגון הטרור: ירדן מקימה מכשול קרקעי ומגייסת אלפי לוחמים להגנה על הגבולות. על פי הדיווחים, מדינות מערביות רבות - ובהן ישראל - מספקות סיוע נרחב למגננה

גדר הביטחון שמקימה ירדן

השכנה ממזרח מתגוננת נגד הטרור בעזרת מכשול עצום - וגם סיוע מישראל: מחשש לחדירה של פעילי ג'יהאד עולמי ודאע"ש החלה ירדן במבצע בנייה חסר תקדים של מכשול קרקעי וגדר חכמה. מדובר בהיערכות בהיקף עצום גם בגבולה המזרחי של ירדן - הגבול עם עירק - וגם בגבול הצפוני עם סוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מדובר במהלך חדש שמבצעת ממשלת ירדן לנוכח התגברות האיומים והלחימה המתקרבת לאורך גבולותיה של ירדן. בין השאר מקים הצבא ההאשמי גדר מתריעה, פורסת מערכות מכ"מ ותצפית וחופרת תעלות עמוקות שימנעו חדירה של הטנדרים המפורסמים שברשות דאע"ש. לירדן יש 350 קילומטרים של גבול משותף עם סוריה ו-175 קילומטרים של גבול עם עירק.

בנוסף, ממשלת ירדן יצאה בתוכנית של גיוס ואימון של 3,000 חיילים כדי שישתתפו במשימת ההגנה על גבולות המדינה. תכנית ההגנה מתבססת גם על סיוע זר: ארה"ב כבר מספקת לצבא ירדן נשק מתקדם לקראת עימות אפשרי מול פעילי דאע"ש על הקרקע. שורה של מדינות באירופה וישראל מספקות לירדן ציוד ומודיעין כדי לשמר את הביטחון בגבולה.

גם ישראל מסייעת?

לפי פרסומים בארה"ב, ישראל העבירה לירדן מסוקי קרב שהוצאו משימוש במטרה לסייע לממלכה להילחם בארגון המדינה האסלאמית. גורם אמריקני המעורה בנושא אמר שהעסקה, שהחלה בשנה שעברה, אושרה על ידי וושינגטון. הגורם הוסיף כי ארצות הברית סיפקה חומרי חילוף למסוקי ה"קוברה". המסוקים, שבישראל כונו "צפע", צורפו לטייסת של חיל האוויר הירדני. ישראל, ירדן והפנטגון סירבו להתייחס אז לדיווחים.

ירדן אינה הראשונה לבנות גדר חכמה לאורך גבולתיה. גם ערב הסעודית בונה בימים אלה גדר בגבולה הצפוני שאורכה 900 קילומטרים. הפרויקט מכיל גדרות, תעלות מערכות מכ"מ ומגדלי תצפית. שמונה מרכזי פיקוד הוקמו לאורך הגבול ומשם שולט הצבא הסעודי על הנעשה בגבול.